startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Späť do školy

line

školáci
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Po letných prázdninách plných sladkého ničnerobenia je tu opäť čas vrátiť sa do školy. Nájdu sa aj takí, pre ktorých bude tohtoročný september časom prvých dní stravených v škole. Čo môžeme ako rodičia urobiť, aby bol nástup našich detí do školy po prázdninách čo najpríjemnejší?
PrvakAj z vlastnej skúsenosti vieme, že prvý deň v škole môže byť značne chaotický. Nový žiaci narážajú jeden do druhého a snažia sa dostať k svojej skrinke, kde nakoniec zista, že ich prezúvky zostali doma.

Ako sa dá podobným zmätkom prvého školského dňa predísť? Ak máte v rodine prváka, môžete sa pokúsiť ukázať mu jeho školu ešte skôr, ako do nej prvýkrát vkročí oficiálne. Môžete mu ukázať miesta, ktoré ho najviac zaujímajú, alebo si spolu s ním prejsť propagačné materiály školy, ak sú k dispozícii.

K pokojnému priebehu prvého školského dňa určite pomôže aj to, ak dieťaťu jeho školskú tašku zbalíte v dostatočnom predstihu. Okrem tradičných školských potrieb akými sú zošity, ceruzky, perá alebo kalkulačka, netreba zabúdať ani na zdravotnú dokumentáciu dieťaťa podľa požiadaviek školy, ospravedlnenie z telocviku alebo povolenie na vychádzky.

Vyskúša si vaša slečna osem druhov šiat skôr, ako vyjde ráno z domu? Prvý deň v škole po prázdninách je často nevyhlásenou módnou prehliadkou. Najdôležitejšie je, aby sa dieťa cítilo vo svojom oblečení pohodlne. Ak si vyberie na prvý deň v škole nové topánky, je dobré, ak si ich niekoľko dní pred prvým zvonením pár krát obuje, aby v najmenej vhodnú chvíľu netlačili.

Každá škola má svoj vlastný spôsob otvárania nového školského roka. Obyčajne sa začína v triedach, kde učiteľka povie žiakom pár slov, rozdá prvákom šlabikáre a povie čosi o školskom poriadku. V niektorých školách sa nový školský rok začína príhovorom riaditeľa k všetkým žiakom školy na školskom ihrisku a až potom sa žiaci rozídu do tried.

Existuje jednoduchá rovnica: nové miesto = nové pocity. Veľa prvákov sa v novej životnej situácii cíti trochu stiesnene, ustráchane alebo naopak, príliš nadšene. Staršie deti sa naopak na návrat do školy tešia, veď tu stretnú priateľov, ktorých dva mesiace nevideli.

Prichod do skolyNiekoľko tipov ako sa pripraviť na deň v škole:
  • Hovorí sa, že raňajky sú najdôležitejším jedlom dňa a nikde to neplatí viac ako počas školských dní.
  • Pred školským dňom je potrebný dostatočný odpočinok.
  • Naučte dieťa efektívne využívať čas strávený v škole, využívať možnosti školských učební a knižnice. Čím viac bude pracovať v škole, tým menej bude sedieť nad knihami doma.
  • Najlepším spôsobom ako si nájsť priateľov medzi spolužiakmi, je stať sa členom niektorého zo školských záujmových krúžkov.
Škola je miestom, ktoré napomáha formovaniu a rozvíjaniu špecifického nadania každého žiaka.Učí ho ako sa správne rozhodovať a organizovať svoj čas. Žiak v škole naberá zručnosti, ktoré sú investíciou potrebnou do budúcnosti.

autor: M. P.line

Diskusia


forum 03.09.2007: admin, Diskusia k článku "Späť do školy"
rightend