startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Šesť dôvodov, prečo dieťatko plače

line

batoľatá
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Ak dieťatko plače, obavy matky sú namieste. Zistenie príčiny nie je ľahké, najmä v prvom roku života. Na začiatku je plač jediným spôsobom, akým dokáže dieťatko oznámiť, že je hladné, alebo túži po blízkosti matky. Postupne nastane zmena, keď sa začne zoznamovať s okolitým svetom.

detsky plac_03Hlad

Najčastejšou príčinou detského plaču je hlad. U novorodencov je skutočne obtiažné rozlíšiť, kedy je dieťatko hladné. Najlepšie ho utíšite tak, že mu ponúknete jedlo, aj keď to znamená časté kŕmenie vo dne i v noci. Ak je dieťa na umelej výžive a lačno pije z fľaše, ponúknite mu prevarenú vodu, alebo čaj, možno je smädné. Prechod na tuhú stravu pomôže tento problém vyriešiť. Intervaly medzi jednotlivými jedlami sa zväčšujú a dieťa už vie zrozumiteľnejšie dávať najavo, kedy je hladné.

Strach

Strach sa začína objavovať v siedmom až ôsmom mesiaci. Ide o nový jav v detskej psychike. Dieťa citlivo vníma neprítomnosť blízkych osôb a na strach z odlúčenia reaguje plačom. Spokojnosť a bezpečie cíti v maminej blízkosti, alebo iných členov rodiny a z cudzích ľudí má niekedy strach.

Bolesť

Bolesť može byť následkom blížiacej sa choroby, alebo choroby, ktorá už prepukla. Môže byť tiež dôsledkom nárazov a pádov, ktoré sú v období okolo jedného roka čoraz častejšie vzhľadom na zvyšujúcu sa pohyblivosť. Dieťa sa častokrát zľakne, nemusí sa pri tom ani zraniť. Stačí dieťa pritúliť, aby cítilo, že mama je pri ňom, poprípade odpútať pozornosť hračkou, alebo nejakou činnosťou. Dieťa tak na plač rýchlo zabudne.

Nespokojnosť

Nespokojnosť ako dôvod plaču je často vtedy, ak sa dieťa pokúša zvládnuť niečo, čo je nad jeho schopnosti. Každý rodič pozná svoje dieťa a preto vie odhadnúť činnosti, ktoré sú preňho zvládnuteľné. Ak sa dieťa pokúša dosiahnuť niečo, čo je nad rámec jeho schopností, uľahčite mu to tým, že mu pomôžete. Dieťa tiež postupne potrebuje pocítiť, že čosi zvládlo. Nezabudnite ho pochváliť a tešiť sa z každého spoločného úspechu.

Únava

Únava sa prejaví v mrnčaní, podráždenosti, neskôr v slzách. Do konca prvého roka je deň nabitý novými zážitkami, ktoré je potrebné spracovať a preto je pre dieťa spánok nesmierne dôležitý. Ak je dieťatko dobre vyspinkané, vie sa neskôr lepšie sústrediť na hru alebo iné činnosti. Mrzutosti pomôže mliečko a postieľka, alebo príjemná prechádzka pred obedňajším spánkom.

Niekedy dieťatko plače z trucu, najmä vtedy, ak je príčinou plaču vôľa presadiť sa. To platí najmä u detí okolo druhého roku, ktoré sa neraz pokúšajú vynútiť pozornosť plačom alebo krikom. I keď je potrebné dieťa usmerňovať v záujme jeho bezpečnosti, potrebuje tiež priestor pre „vlastnú sebarealizáciu“.

Nech matka robí čokoľvek, niekedy je skutočne ťažké dieťa utíšiť. Keď dieťa plače, inštinktívne ho zoberte do náručia a priviňte si ho. Nebojte sa, že by ste ho tým rozmaznávali. Dieťatko potrebuje cítiť vašu blízkosť.

autor: Bibiána Želiskováline

Diskusia


forum 20.02.2009: admin, Diskusia k článku "Šesť dôvodov, prečo dieťatko plače."
rightend