startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Rozvíjanie detského úchopu

line

zdravie
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Snáď nič nedokáže na city zapôsobiť viac, ako detská rúčka v ruke rodiča. Počas prvých týždňov je však toto dojímavé gesto len automatický reflex a dieťa v dlani zovrie prakticky čokoľvek, čo by ste do nej vložili. O vývoji úchopového reflexu Vám prezradíme viac v nasledujúcom článku.
detsky uchopOd dvoch mesiacov sa reflexný úchop začína strácať a zovreté pästičky sa pomaly rozovierajú. Dieťa začína siahať po všetkom, čo má v dosahu vrátane vlasov, oblečenia, okuliarov a inštinktívne si to strká do úst. Držanie ruky je čoraz istejšie a menej roztrasené.

Od štvrtého mesiaca už dieťa udrží predmet v dlani dostatočne dlho nato, aby s ním dokázalo manipulovať, napríklad zložitejšie hračky z umelej hmoty.

Od šiesteho mesiaca sa už dieťa dokáže natiahnuť aj po dovtedy nedostupné hračky a presunúť ich z ruky do ruky.

Od deviateho mesiaca už väčšina detí dokáže zodvihnúť zo zeme aj drobné predmety pomocou ukazováčika a palca (takzvaný "pinzetový úchop").

Povzbudzujte dieťa pri precvičovaní úchopu na mäkkých ľahkých predmetoch so zaujímavým povrchom. Tento úkon bude pre dieťa základným kameňom pre ďalšie zručnosti od maľovania až po samostatné jedenie.

autor: M. P.Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.line

Diskusia


forum 06.02.2007: admin, Diskusia k článku "Rozvíjanie detského úchopu"
rightend