startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Rodičovské puto a oteckovia

line

vzťahy
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Už od nepamäti je väčšia časť starostlivosti o deti v rukách matky. Materská dovolenka je v našich končinách stále prevažne ženskou rolou. Otcovia na materskej sú stále vzácnosťou. Kojenie je pre matku jedinečnou príležitosťou ako udržať materinské puto s bábätkom. Ale čo môžu pre svoj citový vzťah s bábätkom urobiť oteckovia?

Otec a babatkoPravidelne kŕmte bábätko

Keď žena kojí svoje dieťa, drží ho privinuté k hrudi, takže bábätko môže pri kŕmení hľadieť svojej mame priamo do oči. Rovnako však môžu rovnakú polohu využiť aj oteckovia pri kŕmení svojich najmenších z fľaše.

Zastúpte mamičku v „nočnej zmene“

Väčšina otcov nebýva doma cez deň, aby mohli svojej partnerke pomáhať s každodennou starostlivosťou o dieťa. Starostliví oteckovia majú príležitosť napraviť to v noci a dopriať tak svojej partnerke viac zaslúženého oddychu.

Osušujte slzičky

Aj keď je tak veľmi zvádzajúce „odovzdať“ plačúce dieťa na utíšenie mame, zo žiadneho otecka neubudne, ak sa o to pokúsi sám. Niektoré deti dobre reagujú na spev, iné majú rady, keď ich nosia po izbe, nájdu sa aj také, čo sa rady vozia v aute. V každom prípade by dieťa malo vedieť, že mama nie je jediným utešiteľom v rodine.

Nehanbite sa za „opičky“

Dieťaťu sa môžete zalíškať už od prvých týždňov života. Stačí na chvíľu odložiť tradičnú mužskú vážnosť a vystrúhať niekoľko grimás. Bábätká ich majú rady. Keď trochu podrastú, môžete sa s nimi zahrať na „slepú babu.“

Vezmite dieťa na prechádzku

Deti milujú prechádzky na čerstvom vzduchu. Skúste pri nich z času na čas vymeniť kočík za popruh. Len nezabudnite, že v lete by malo mať bábätko na hlave nejakú prikrývku a v zime ho treba dôkladne zababušiť.

Otec cita dietatuNájdite si čas na hranie

Nájdite si každý deň, hoci len niekoľko minút, na spoločnú hru. Tá môže mať veľa podôb. Bábätka milujú kúpanie a často sú to práve oteckovia, ktorí na seba zoberú túto, v prvých mesiacoch života bábätka každodennú povinnosť. Vďačnou dobou na zblíženie otecka s potomstvom je aj večerné ukladanie do postieľky. Zaspávanie v otcovskej náruči a neskôr pri večernej rozprávke je neopakovateľným zážitkom pre obidvoch.

Detská masáž

Bábätka sú veľmi citlivé na dotyk. Oteckovia to môžu využiť pri detskej masáži. Pod podmienkou, že je dieťa spokojné, mu 15 minútové pohladenie len prospeje a veľmi ho poteší.

Starostlivosť o zdravie

Pravidelné lekárske prehliadky, rovnako ako aj dni kedy dieťa trápi nejaká choroba, sú pre každého starostlivého otecka príležitosťou byť svojmu potomkovi nablízku a dozvedieť sa od lekára čosi o jeho vývine a zdraví.

spracoval: M. P.line

Diskusia


forum 10.06.2009: admin, Diskusia k článku "Rodičovské puto a oteckovia"
rightend