startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Rodič versus génius

line

vzťahy
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

V škole nás učili všeličo. Nik nás však neučil vychovávať deti. A zrazu ste sa stali rodičmi. Radilo mnoho „múdrych“ hláv, kritizovalo, poúčalo. Veď múdry vie byť každý! A zrazu vám deti akosi povyrástli. A vy ste zistili, že nikto z tých premúdrelých hláv nemá skúsenosti s vašimi deťmi. Tá patrí výlučne vám. Tak ako skúsenosť s tými mojími zasa mne. Jedno však máme všetci spoločné. Snahu byť dobrými rodičmi.
surodenciDeti nás učia ako byť trpezliví, pozorní, ohľaduplní, láskaví a milujúci zároveň, no a poviem vám, nie je to ľahké. Byť láskavý a zároveň prísny, budovať prirodzenú autoritu, naučiť sa spravodlivosti a vždy dodržať slovo, to je riadna fuška. Veď keby boli deti poslušné, pravdovravné, bezproblémové, ohľaduplné, s maximálnou snahou plnenia si povinností, ani by sme nevedeli, že ich máme.

A tak nás deti vychovávajú. Že to nie je pravda? No predstavte si situáciu, keď chcete svojim deťom čosi vysvetliť a oni si práve budujú právo na vlastný názor. Hmm, no ako na to? Kto popustí? Každý si bráni svoje. Babo raď! Od rodiča sa predsa vyžaduje korektnosť a zároveň cit pre spravodlivosť. Len tie mantinely sú akési priúzke. A tak deti skúšajú trpezlivosť svojich rodičov. A ešte trošku, trošku, trošíčku... prásk! Intenzita hlasu stúpa. Ring protichodných názorov otvorený. Ale čo to? Rodič sa predsa nesmie dať vytočiť. Ale kto nás vlastne učil byť rodičom? Škola zvaná život? Naša bezmocnosť v kútiku duše volá o pomoc. Ój, ale je ten rodičovský chlebík ťažký. A čo tak celkom obyčajný súrodenecký spor? Mamiii, ozýva sa z detskej izby. On ma kopeee, on mi zobral auto. A "vojna volov" je na svete. O Bóže, čo teraz? Kde je pravda? Rodič musí vedieť vyriešiť každú situáciu. Byť prinajmenšom "bohom", aby mal silu preklenúť prekážky, ktoré mu život posiela do cesty. A to všetko len pre dobro vlastnej duše. Ale ako pochopiť duše vlastných detí? Každá chce čosi iné. Inú lásku, iný pohľad, iné nároky. A to všetko musí rodič vycítiť.

Je ľahšie umyť riad, oprať bielizeň, vyleštiť nábytok. Ale vychovávať deti, to je riadna drina. Mozole nevidieť a ťarcha sa nemeria množstvom naložených bremien. Lebo tak ako je rodič sudcom, rozhodcom, vychovávateľom, lekárom, učiteľom, tak je milujúcou bytosťou, ktorá vie v správnej chvíli nadobudnúť rozvahu a presvedčenie, že nič nie je nemožné. Rodič je proste génius. A tomu všetkému ho učia deti. A to im ani neplatí. Pssst. To im nehovorte. Ak by deti vedeli akú záslužnú prácu vykonávajú, určite by si nárokovali honorár.

No čo, umelcom sa človek musí narodiť, športovcom stať a rodičom byť. Vo svojej podstate. Vo svojom srdci. V princípe zachovania ľudského rodu. A že občas vyjdú slzy bezmocnosti? Nevadí. Veď rodič je génius. Narodený pre túto Zem, aby vychovával budúcich géniov, ktorý budú rodičmi ďalších budúcich géniov.

autor: Bibiána Želisková

A ešte na záver: Buďte na seba hrdí.


line

Diskusia


forum 14.03.2008: admin, Diskusia k článku "Rodič versus génius"
rightend