Riziko zadusenia u detí - II. časť

zdravie
Riziko zadusenia sa týka najmä detí do 3 rokov a dusenie jedlom patrí podľa štatistík k najbežnejším nefatálnym detským nehodám pri jedle, najčastejšie zapríčinenou orieškami, želatínovými cukríkmi alebo kúskami ovocia či zeleniny. Každý rodič dobre pozná vtieravý pocit strachu z toho, že raz bude musieť zachraňovať dusiaceho sa potomka a tak v dnešnom článku nájdete niečo o tom, ako tomuto nepríjemnému zážitku účinne predísť.
Každá hračka, ktorá sa dá prevliecť cez krúžok o priemere 2 cm. nie je bezpečná pre dieťa do piatich rokov. V každom prípade sa oplatí dodržiavať vekové odporúčania na balení a vyberať hračky primerané veku dieťaťa.
Starší súrodenci by sa mali naučiť odkladať svoje hračky z dosahu mladších bratov a sestier.
Z času na čas je dobré skontrolovať kritické miesta v domácnosti ako sú miesto pod kuchynským stolom, pod pohovkou v obývačke, či v bielizníku. Všade tam, ale aj na ďalších miestach by sa mohli nepozorovane dostať drobné predmety, ktoré by mohli malí prieskumníci v nestráženej chvíli objaviť.
Malému dieťaťu nikdy nedovoľte hrať sa s kúskami prasknutého balóna, ani ho s podobným typom hračiek nenechávajte bez dozoru. Riziko pre dieťa predstavujú aj kožené vrecia na sedenie naplnené polystyrenovými guľôčkami. Vrece sa môže na namáhaných miestach roztrhnúť a vysypaný obsah môže malé dieťa vdýchnuť.
Z príslušenstva domácností sú pre dieťa nebezpečné najmä:
- drobné mince,
- retiazky, náhrdelníky
- drobné batérie do rôznych prístrojov
- vrchnáky od pier a fixiek
- sponky, pripináčiky
- drobná bižutéria
- kolieska a iné čiastočky z rozbitých hračiek
- gombíky a vrchnáky z plastových fliaš
autor: M. P.
Riziko zadusenia u detí - I. časťČlánky na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.