startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Riziko zadusenia u detí - II. časť

line

zdravie
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Riziko zadusenia sa týka najmä detí do 3 rokov a dusenie jedlom patrí podľa štatistík k najbežnejším nefatálnym detským nehodám pri jedle, najčastejšie zapríčinenou orieškami, želatínovými cukríkmi alebo kúskami ovocia či zeleniny. Každý rodič dobre pozná vtieravý pocit strachu z toho, že raz bude musieť zachraňovať dusiaceho sa potomka a tak v dnešnom článku nájdete niečo o tom, ako tomuto nepríjemnému zážitku účinne predísť.
dieta s hrackamiRodičia by mali byť pri zabezpečovaní domáceho prostredia pred príchodom bábätka domov rovnako obozretní, ako pri výbere hračiek pre deti do štyroch rokov veku.

Každá hračka, ktorá sa dá prevliecť cez krúžok o priemere 2 cm. nie je bezpečná pre dieťa do piatich rokov. V každom prípade sa oplatí dodržiavať vekové odporúčania na balení a vyberať hračky primerané veku dieťaťa.

Starší súrodenci by sa mali naučiť odkladať svoje hračky z dosahu mladších bratov a sestier.

Z času na čas je dobré skontrolovať kritické miesta v domácnosti ako sú miesto pod kuchynským stolom, pod pohovkou v obývačke, či v bielizníku. Všade tam, ale aj na ďalších miestach by sa mohli nepozorovane dostať drobné predmety, ktoré by mohli malí prieskumníci v nestráženej chvíli objaviť.

Malému dieťaťu nikdy nedovoľte hrať sa s kúskami prasknutého balóna, ani ho s podobným typom hračiek nenechávajte bez dozoru. Riziko pre dieťa predstavujú aj kožené vrecia na sedenie naplnené polystyrenovými guľôčkami. Vrece sa môže na namáhaných miestach roztrhnúť a vysypaný obsah môže malé dieťa vdýchnuť.

Z príslušenstva domácností sú pre dieťa nebezpečné najmä:
  • drobné mince,
  • retiazky, náhrdelníky
  • drobné batérie do rôznych prístrojov
  • vrchnáky od pier a fixiek
  • sponky, pripináčiky
  • drobná bižutéria
  • kolieska a iné čiastočky z rozbitých hračiek
  • gombíky a vrchnáky z plastových fliaš

autor: M. P.

Riziko zadusenia u detí - I. časť


Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.line

Diskusia


forum 22.03.2007: admin, Diskusia k článku "Riziko zadusenia u detí - II. časť"
rightend