startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk

Rivalita medzi súrodencami

line

školáci
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

„Oco, už zase je v mojej izbe a hrabe sa mi vo veciach! Mami, nech mi dá pokoj! Ak máte viac ako jedno dieťa, určite to pre Vás nie je žiadna novinka. Aj keď väčšina súrodencov sa v dospelosti má rado, v detstve sa často pohádajú.
surodenciSúrodenci sa často pochytia kvôli žiarlivosti a vzájomnej súťaživosti, ktorá vyústi do škriepok a vzájomného doberania sa. Ich konkrétnu intenzitu ovplyvňujú aj ďalšie faktory:

Meniace sa potreby

S fyzickým rastom dieťa dospieva aj citovo. Menia sa jeho potreby, obavy, vnímanie vlastnej identity aj vzťahov so svojim okolím. Napríklad batoľatá si inštinktívne chránia svoje hračky a tak sa snažia presadzovať svoju práve nadobudnutú vôľu. Školáci majú často silný zmysel pre poctivosť a rovnosť príležitostí, čo vysvetľuje ich vzťahovačnosť a častú žiarlivosť na mladších súrodencov. Pubertiaci si tiež radi zakladajú na svojej individualite a tak často odmietajú domáce práce či starostlivosť o mladších súrodencov. To je len niekoľko spôsobov ako sa prejavuje súrodenecká rivalita.

Individuálna povaha

Individuálna povaha Vášho potomka, zmeny nálad, schopnosť prispôsobiť sa z veľkej časti určujú spôsob, ako bude Vaše dieťa vychádzať so svojimi snúbencami. Ak je jeden zo súrodencov „kľuďas“ a ten druhý naopak „pruďas“, budú hádky medzi nimi pravdepodobne dosť časté. Rovnako ak sa jeden zo súrodencov často utieka pre útechu k rodičom, bude naňho ten druhý žiarliť, domnievajúc sa, že ho kvôli tomu rodičia majú radšej.

Vzory dospelých

Spôsob akým si svoje spory a roztržky vyrovnávajú dospelí, je často prvým vzorom aj pre ich potomkov. Ak sa z mama s otcom hádajú pred deťmi a nadávajú si ako v pohostinstve tretej cenovej skupiny, nemali by sa čudovať, že ani ich deti pri vzájomných roztržkách nebudú jednať ako v rukavičkách.

Deti s postihnutím

Niekedy dieťa s postihnutím alebo po ťažkom ochorení potrebuje od Vás viac starostlivosti a kvôli tomu si z nich môžu ich mladší súrodenci uťahovať.

autor: M. P.line

Diskusia


forum 30.01.2007: admin, Diskusia k článku "Rivalita medzi súrodencami"
rightend