startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Riešenia ľahších a dlhodobých porúch zraku

line

zdravie
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Niektoré kazy zraku sa dajú riešiť aj bez operácie. Ide však hlavne o tie bežnejšie a menej závažné poruchy, ktoré neohrozujú život človeka. Nejedná sa o permanentné vyliečenie, ale riešenie, ktoré zmetie problém v momente nasadenia. Čím teda pomôcť očiam?
-- PR článok --
vasesosovky_PR-01

Kontaktné šošovky

Sú stále častejším riešením krátkozrakosti a ďalekozrakosti. Niekomu vyhovujú viac ako okuliare. Pri voľbe správnej dioptrie zdravotné riziko ani v jednom prípade nehrozí.

Vhodné sú keď:
  • vám nerobí problém siahať si do očí
  • sa bojíte, že v okuliaroch budete vyzerať zle
  • často športujete
  • vám okuliare padajú z nosa
  • bojíte sa, že okuliare stratíte
Pokiaľ máte strach z toho, že by ste si do oka pri kontakte s rukou spôsobili infekciu, či inú chorobu, stačí, keď budete dodržiavať hygienu a nič sa vám nestane. Po vybratí šošoviek z očí ich jednoducho očistíte špeciálnym dezinfekčným roztokom a vložíte do krabičky s tým istým, alebo iným roztokom, ktorý šošovky chráni.

Kontaktné šošovky majú veľa druhov: jednodenné, mesačné, tórické, bifokálne (napr. Acuvue Bifocal)... a každý typ je určený na konkrétny problém. Ako pomôcka pri nechcenej reakcii očí sa používajú očné kvapky. Jemné k šošovkám sú napríklad kvapky Horien Aqua Comfort, ktoré pomáhajú hlavne pri suchých a citlivých očiach.

Dioptrické okuliare

Táto pomôcka má dlhšiu históriu a v podstate rieši rovnaký problém ako šošovky. vasesosovky_PR-02Vyhovuje najmä ľuďom, ktorí dioptrie nepotrebujú mať stále na očiach, nevadí im záťaž na nose a nešportujú.

Doplnky stravy

Ak nechcete zostať len pri optickej korekcii oka, pomocou výživových doplnkov pomôžete svojmu zdraviu zvnútra. Tabletky pre posilnenie zraku sú napríklad Protectum Ginko a odporúčajú ich aj vtedy, keď má človek oči unavené, citlivé, či mimoriadne zaťažené.

Očné cviky

Aj jednoduché pohyby očí pomôžu pri únave a zaťažení oka. Cviky sa dajú nájsť aj na internete, ale návod by mal poskytnúť každý očný lekár.