startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Púšťame si šarkanov

line

nápady a aktivity
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

A je tu jeseň, plná farebného lístia, očarujúceho babieho leta a záhrad plných ovocia. Je tu čas jesenných radovánok, keď prichádzajú deti so šarkanmi, drakmi a všetkým čo vzlietne, keď jesenný vietor zafúka.
pustanie sarkanovŤažko si predstaviť, že by sa šarkany púšťali v zime, v lete a či na jar. Šarkany bezpochyby patria k jeseni. A tá v sebe ukrýva nielen šarkany, ale i tekvicové strašidlá, postavičky vyrobené z gaštanov, či listy ukladané do herbára.

Mami, urobme si šarkana

Najkrajší je šarkan vyrobený podomácky. Na jeho prípravu nepotrebujeme až tak veľa: papier, nožnice, špagát, drevené paličky na spevnenie, lepidlo, farbičky a všetko čo nám fantázia prinesie. Veď kedy je fantázie viac ako na jeseň? Ak chceme, aby nám šarkan lietal vysoko, potrebujeme dobrú drevenú konštrukciu, s ktorou nám určite rád pomôže otecko. Ak je konštrukcia hotová, náš šarkan môže naberať na svojej podobe. Ozdoby od výmyslu sveta, mašle, špagátiky, to všetko šarkan unesie. Ale pozor! Nesmie byť príliš ťažký. Mohlo by sa stať, že by mal problém lietať.

...ale si ho kúpme v obchode

Ak sa nám nechce vyrábať šarkana doma (za tú radosť to však stojí), môžeme si ho kúpiť i v obchode. Hypermarkety ponúkajú šarkanov od výmyslu sveta. Pri každom zakúpenom šarkanovi či drakovi nájdeme návod na použitie i poučenie pre jeho púšťanie. A cena je vcelku prístupná.

A ideme púšťať šarkany

Šarkaniády dnes poriadajú školy, škôlky, mestá či dediny. Vtedy sa zídu všetky šarkany sídliska a súťažia, ktorý vyletí najvyššie. Krása šarkanov sa zaskvie v plnej paráde. Je sa na čo pozerať. Ak sa šarkanom trošku nedarí, vôbec nevadí. Nie každý šarkan musí lietať vysoko. Sú šarkany, ktoré lietajú vysoko, iné zas pri zemi. Rovnako ako vtáci. Podstatné je, aby deti mali radosť. A na konci podujatia sú odmenení nielen všetci zúčastnení, ale i tí, ktorých šarkan lietal najvyššie, alebo vynikol veľkosťou či farebnosťou. No povedzte, nestojí to za to?

Aby deti mali radosť

Šarkany si môžeme púšťať i hocikde v záhrade, na kopci, alebo všade tam kde fúka vietor. Len pozor, aby neuviazol medzi konármi. To by bola škoda. Veď šarkan je vtedy najkrajší, keď poteší detské srdiečko.

Peknú jeseň praje portál www.mamicka.skline

Diskusia


forum 07.10.2008: admin, Diskusia k článku "Púšťame si šarkanov"
rightend