startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Psychomotorický vývoj dieťatka - II. časť

line

batoľatá
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

V prvom roku života dieťa rýchlo rastie. Dozrievajú v ňom mnohé funkcie, osvojuje si dôležité pohybové návyky, intenzívne spoznáva okolitý svet prostredníctvom zmyslov a vlastných pohybov. K správnemu vývoju však potrebuje vhodné podmienky.

cvicenie s dietatom6. mesiac

Hrubá motorika: pri ležaní na brušku dvíha nohy i ruky do výšky. Nožičky si strká do úst. Dokáže sa prevaliť z bruška na chrbátik. Drží sa podaných prstov a pritiahne sa do sedu. Krátku chvíľku posedí.
Jemná motorika: uchopí hračku zo všetkých smerov pevne do dlane. Uvedomene trasie hrkálkou, prekladá si ju z ruky do ruky.
Reč: džavoce slabiky ma, ta, ba, va.
Sociálne chovanie: sleduje pohybujúce sa osoby a vyžaduje si ich pozornosť. Smeje sa a capká obraz v zrkadle.

7. mesiac

Hrubá motorika: v polohe na brušku sa otáča okolo osi (lietadielko). Sedí samo, ak sa môže pridržať. Vie sa pritiahnuť do sedu. Ak ho postavíte a držíte za ruky, krátko udrží časť tela (hopsá).
Jemná motorika: uchopí dve kocky, hrkálku dáva do úst a hryzie.
Reč: napodobňuje slabiky ma-ma, ba-ba.
Sociálne chovanie: správa sa odlišne k osobám známym a neznámym.

8. mesiac

Hrubá motorika: sedí, lezie bez držania, kľačí, stojí, ak sa môže pridržať. Začína neisto chodiť, držiac sa nábytku.
Jemná motorika: uchopí do každej ruky jednu hračku.
Reč: rozumie niektorým slovám, opakuje mama, tata.
Sociálne chovanie: hľadá očami známe predmety a osoby, ktoré pomenuje. Začína napodobňovať. Otáča sa, ak ho oslovíme menom.

dieta s hrackou9. - 10. mesiac

Hrubá motorika: sedí s istotou, otáča sa a ukláňa bez toho, žeby spadlo. Ak sa môže pridŕžať, stojí samo. Ak ho držíme za ruky, urobí krôčiky.
Jemná motorika: začína piť z hrnčeka, ktorý mu dospelý pridržiava. Drobné predmety uchopí palcom a ukazovákom (kliešťový úchop). Zámerne púšťa predmety z ruky.
Reč: vyslovuje prvé zmysluplné slová bác, ham.
Sociálne chovanie: na slovné pokyny robí ťapi-ťapi. Chápe jednoduchú hru (napr. schovávanie sa za plienku). Má osobitný vzťah ku matke, kričí, keď matka odíde, bojí sa cudzích ľudí.

11. - 12. mesiac

Hrubá motorika: stojí, chodí, ak ho vedú za ruku. Urobí aj samotný krok.
Jemná motorika: vie správne postaviť hrnček na podložku. Zhadzuje hračky. Podá a ukáže približne päť známych predmetov. Vkladá veci do dierok, vyprázdňuje a plní škatuľky.
Reč: pozná dobre význam niektorých slov. Rozumie výzve „ďalej“, „otvor ústa“. Rozlišuje niekoľko predmetov podľa mena, vie ich vyhľadať očami.
Sociálne chovanie: vykoná potrebu do nočníka, ak ho naň včas posadíme. Keď dieťa obliekame, usiluje sa pomáhať a vystrkuje nožičku, aby sme mu obuli topánku.

Prvý rok života je rovnako dôležitý pre dieťa ako i pre rodičov. Postupné objavovanie a spoznávanie sveta je neopakovateľným zážitkom a medzníkom vo vývoji dieťatka. Prvé slovo, prvý krôčik, radosť z prvého úspechu sú chvíľkami, ktoré sa vrývajú nielen do pamäte ale i do srdca.

spracovala Bibiána Želisková

rightend