startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk

Prvá návšteva zubára

line

zdravie
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Do 2 rokov a šiestich mesiacov by mal mať váš potomok už väčšinu mliečnych zúbkov prerezaných. Práve toto obdobie slúži na postupné osvojovanie ústnej hygieny. Mliečne zuby majú vo vývine dieťaťa nezastupiteľnú funkciu. Pripravujú miesto pre stály chrup a napomáhajú správnemu rastu sánky.
Prve zubkyPreventívne prehliadky dvakrát do roka a dôkladná domáca starostlivosť o chrup sú tou najlepšou prevenciou pre zdravé zúbky už od útleho detstva. Pre detského pacienta však môže byť prvá návšteva zubnej ambulancie traumatizujúcim zážitkom. Už v čakárni sa spoza dverí zubnej ambulancie šíria desivé zvuky a vo vnútri na malého človiečika čaká zlovestne vyzerajúce kreslo, veľa zvláštnych prístrojov a neznámych tvárí.

Prvá návšteva zubnej ambulancie by podľa možnosti nemala byť „ zásahová“. Ak máme rodinného zubára, dohodnime si s ním malú prehliadku jeho ambulancie. Dieťa tak dostane príležitosť zoznámiť sa s prostredím a príslušenstvom pracoviska a zbaví sa nahromadených obáv a úzkosti z nepoznaného. Skôr ako sa dieťa posadí do zubárskeho kresla, mal by jeho ošetrujúci lekár poznať všetky skutočnosti o zdravotnom stave, ktoré majú súvis s ošetrením detského chrupu (napr. porucha zrážanlivosti krvi).

Predtým ako sa však s dieťaťom vyberiete prvýkrát k zubárovi, malo by aspoň sčasti vedieť čo ho čaká. Pokúste sa mu teda ošetrenie aspoň trošku priblížiť.

Prvé stretnutie so zubárom

Aby sme dieťaťu počas prvej návštevy v zubnej ambulancii dodali dostatok sebaistoty, zostaňme mu na blízku. Dobrý zubný lekár sa dieťaťu predstaví a ešte pred prvým použitím priblíži účel a funkciu každého z použitých nástrojov a vyšetrovaciu procedúru preruší vo chvíli, keď je dieťa nepokojné.

Ukážka na zuboch

Pomocou plastového modelu zubov a veľkej kefky môžeme dieťaťu priblížiť účinky zubného kazu na chrup i to, ako pravidelné umývanie zubov napomáha v boji proti zubnému kazu.

Aj umývadlo už poznám

Umývadlo na vyplachovanie ústnej dutiny počas vyšetrenia tiež môže malé dieťa znepokojovať, aj toto príslušenstvo preto dobrý zubár dieťaťu predvedie a naučí ho používať. Potom mu môže na modeli ukázať ako sa pri prvej zubnej prehliadke počítajú zúbky a potom následne urobí ten istý úkon na dieťati.

Pochvala za poslušnosť

Samolepky, kľúčenky, farbičky a iné drobnosti sú skvelým prostriedkom ako dieťa upokojiť a zároveň ho motivovať a posmeliť k ďalšej návšteve zubnej ambulancie.

Na záver ešte niekoľko dobrých rád pre zdraví úsmev vášho dieťaťa v domácom prostredí:
  • Snažte sa čím skôr odnaučiť dieťa od cumlíka. Nadmerné cmúľanie môže viesť k pokriveniu prvých zúbkov.
  • Deti môžete viesť k umývaniu zúbkov už od dvoch rokov s použitím detskej zubnej kefky. Postačí však aj bežná zubná kefka s mäkkými štetinami, ktorú by sme mali vymeniť približne každé tri mesiace.
  • Naučme dieťa umývať si zúbky pravidelne každé ráno po jedle a večer pred spaním. Dôkladné vyčistenie zubov trvá približne 3 minúty.

spracoval: M. P.line

Diskusia


forum 23.05.2008: admin, Diskusia k článku "Prvá návšteva zubára"
rightend