startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Problémy so zrakom - II. časť

line

zdravie




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

V detskom veku sa môže vyskytnúť niekoľko zrakových nedostatkov, ktoré sa dajú diagnostikovať pomocou tabuľky pre ostrosť zraku.

retinoblastomRetinoblastóm

Retinoblastóm patrí k zriedkavejším nádorom detského veku. Vychádza z buniek sietnice oka a v 25 až 30 % postihuje obe oči. Postihnuté sú najmä dojčatá a malé deti. Náchylnosť ochorieť na retinoblastóm môže byť dedičná. Ak sa v jednej rodine retinoblastóm vyskytne častejšie, je veľké riziko ochorenia aj pre súrodencov a budúcich potomkov chorého dieťaťa. V takýchto prípadoch sa odporúča pravidelné vyšetrenie súrodencov a potomkov u očného špecialistu. Choroba sa dlho obmedzuje na oblasť oka, ale v pokročilom štádiu môže napadnúť aj mozog alebo iné časti tela.

Detská katarakta

Detský sivý zákal je najčastejšou príčinou slepoty u nás. Rozlišujeme medzi vrodenou alebo novorodeneckou formou podľa toho, či je prítomná už v dobe pôrodu, alebo vzniká v priebehu prvého roku života. V 40 % je jej výskyt obojstranný. Pri tejto chorobe stráca vyvíjajúca sa šošovka nervy a cievy a tak všetky negatívne vplyvy spôsobujú jej zákal. V minulosti sa detský sivý zákal riešil rozšírením predného puzdra a čakalo sa kým sa šošovkové hmoty spontánne vstrebajú. V súčasnosti sa vykonáva operácia ultrazvukom alebo špeciálnym prístrojom, tzv. vitrektómom. Vrodený zákal je potrebné operovať čo najskôr, najneskôr však do dvoch mesiacov veku, inak hrozí, že postihnuté oko zostane tupozraké. Chirurgické zákroky pri obojstrannej forme nasledujú rýchlo po sebe. Korekcia vzniknutého bezšošovkového stavu je veľmi zložitá. Vzhľadom k zmenám tvaru a veľkosti detského oka je vhodné do dvoch rokov veku korigovať bezšošovkový stav okuliarmi alebo kontaktnými šošovkami. Po druhom roku života je možné implantovať vnútroočnú umelú šošovku.

Kongenitálny glaukóm

Primárny kongenitálny glaukóm sa vyskytuje zriedkavo a za normálnych okolností sa objavuje v prvých rokoch života. Primárny kongenitálny glaukóm je u postihnutých detí nápadný slziacimi očami citlivými na svetlo a kŕčovitým sťahom viečok. Liečba kongenitálneho glaukómu nastáva vždy operatívne. Napriek včasnej liečbe kongenitálneho glaukómu ostáva často čiastočné poškodenie so znížením zrakovej ostrosti, pričom úplnému oslepnutiu možno väčšinou zabrániť. Prognóza sekundárneho glaukómu závisí od existujúceho ochorenia.

autor: M. P.

Problémy so zrakom - I. časť

Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.



line

Diskusia


forum 10.04.2007: admin, Diskusia k článku "Problémy so zrakom - II. časť"
rightend