startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk

Problémy so zrakom - I. časť

line

zdravie
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

V detskom veku sa môže vyskytnúť niekoľko zrakových nedostatkov, ktoré sa dajú diagnostikovať pomocou tabuľky pre ostrosť zraku.

citanieTupozrakosť (amblyofia)

Je porucha videnia v oku, ktoré je po anatomickej stránke v poriadku. Rozmazané videnie môže byť spôsobené zabiehaním jedného oka alebo refrakčná chyba medzi očami. Neliečená tupozrakosť môže znamenať úplnú stratu videnia v postihnutom oku, keďže mozog sa naučí" ignorovať impulzy z postihnutého oka. Liečba by preto mala prebehnúť ešte v predškolskom veku.

Škúlenie (strabizmus)

Ľudské oko ovláda šesť svalov, ktoré dovoľujú koordinovaný pohyb oboma očnými buľvami. Za správne videnie sa považuje stereoskopické videnie, t. j. videnie oboma očami súčasne, čo umožňuje správne odhadnúť hĺbku a členitosť pozorovaných objektov. To je možné len vtedy, ak očné svaly pracujú súbežne, takže pohľad je sústredený jedným smerom. Obrazy zo sietníc oboch očí sa potom spájajú v mozgu, kde vzniká výsledný vnem. Ak sa tak z nejakého dôvodu nestane, hovoríme o škúlení.

Refrakčné chyby

O refrakčnej chybe oka hovoríme ak jeho tvar neumožňuje správnym spôsobom odrážať či ohýbať prichádzajúce svetlo, takže výsledný obraz je rozmazaný. Refrakčné chyby oka sú často príčinou očnej únavy alebo tupozrakosti. K najbežnejším formám refrakčnej chyby patria krátkozrakosť, ďalekozrakosť a astigmatizmus.

Krátkozrakosť (myopia)

Krátkozrakosť je slabá schopnosť oka vidieť blízke okolie, ktorá sa dá upraviť vhodnými okuliarmi alebo kontaktnými šošovkami.

Ďalekozrakosť (hypermetropia)

Ďalekozrakosť je slabá schopnosť oka vidieť do diaľky, ktorá sa dá upraviť vhodnými okuliarmi alebo kontaktnými šošovkami.

Astigmatizmus

Astigmatizmus je nedokonalé zakrivenie očnej rohovky, takže sa pri dopade slnečného svetla na takýto povrch vytvárajú vo výslednom obraze rôzne čiary alebo oválne škvrny.

autor: M. P.

Problémy so zrakom - II. časť

Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.line

Diskusia


forum 05.04.2007: admin, Diskusia k článku "Problémy so zrakom - I. časť"
rightend