startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Ako predchádzať náhlym zmenám nálady

line

tehotenstvo a pôrod
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Náhle zmeny nálady môžu byť následkom hormonálneho, psychického alebo spánkového deficitu. Veľmi často bývajú náhle zmeny nálady spájané s ťažkými psychickými poruchami ako je schizofrénia alebo hyperaktivita, či naopak nedostatok sústredenia sa u dospelých.

stres_01Vytvorte si podporný systém

Vytvorte si skupinu dôveryhodných ľudí - priateľov, partnera alebo dobrých kolegov z práce, ktorí Vám budú ochotní pomôcť v prípade, že Vás prepadne clivota, alebo budete potrebovať "reštartovať" svoje emočné hodiny.

Doprajte si prestávky

Keď ste unavení či prepracovaní, pravdepodobnosť náhlej zmeny nálady sa prudko zvyšuje. Preto ak je to možné, zadeľte si prácu počas dňa tak, aby Vám mechanická práca ako je napríklad triedenie pošty, alebo odpovedanie na e-maily, dovolila vytvoriť si 10 minútové prestávky na oddych. Počas obedňajšej prestávky si vždy nájdite čas vyjsť si von, aj keby to malo byť len na niekoľko minút.

Skúste malú rozcvičku

Nájdite si spôsob, ako si aj v kancelárii rozprúdiť krv. To Vám pomôže udržať si stabilnú náladu. Rozdeľte si zložitú úlohu na niekoľko menších. Niekto by mohol namietať, že sa tým znižuje efektivita práce, ale aspoň nebudete stále sedieť na jednom mieste.

Nevyhovárajte sa

Ak sa vám podarí na niekoho v práci "vybehnúť", nevyhovárajte sa na svoj momentálny zdravotný stav. Je pravda, že tým môžete v niektových ľuďoch vyvolať súcit, ale v iných zase vyvoláte dojem, že na svoju prácu nestačíte.

autor: M. P.line

Diskusia


forum 05.03.2007: admin, Diskusia k článku "Ako predchádzať náhlym zmenám nálady"