startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Predčasný pôrod

line

tehotenstvo a pôrod
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Novorodencov považujeme za predčasne narodených, ak ich pôrodná váha nepresahuje 2500 g alebo ak sa narodia po 28. a pred 38. týždňom ťarchavosti. Dĺžka tela sa pri kritériach predčasného pôrodu nezohľadňuje, pretože je individuálne kolísavá. Podľa hmotnosti rozdeľujeme predčasne narodené deti na prematurné (menej zrelé), s pôrodnou hmotnosťou 1251 až 2500 g a immaturné (nezrelé) s hmotnosťou 1250 g a menej.

dieta v inkubatorePríčiny predčasného pôrodu

Asi pri jednej polovici všetkých prípadov zostáva príčina neznáme. Sklon k predčasným pôrodom je často dedičný (takto rodinne zaťažené ženy by mali s možnosťou predčasného pôrodu rátať pri každom tehotenstve).

K predčasným pôrodom sú náchylnejšie ženy pod 18 rokov. Potvrdzuje sa i to, že predčasné pôrody neželaných detí sú častejšie než predčasné pôrody tých, ktoré sú očakávané s láskou. Ďalšími príčinami môžu byť ťažké ochorenia matky napr. tuberkulóza, syfilis, toxoplazmóza, tehotenské toxikózy, hormonálne poruchy napr. zvýšená funkcia štítnej žľazy a nedostatočná funkcia podmozgovej žľazy.

Predčasný pôrod môžu vyvolať i choroby maternice napr. myómy alebo zápaly. Ďalšou príčinou sú úrazy, ťažká telesná práca, stres. I to, že sa matka v tehotenstve nezriekne nikotínu a alkoholu môže mať dopad na tehotenstvo a vyvolať tak predčasný pôrod. Takisto i chorobný vývoj plodu.

Čo sa dá podniknúť pri predčasnom pôrode

Lekár sa najprv pokúsi predčasnému pôrodu zabrániť a dieťa čo najdlhšie udržať v matkinom tele. V prípade neúspechu dostane budúca matka niekoľko hormonálnych injekcií, ktoré podporujú dozrievanie pľúc plodu. Predčasne narodené dieťa ide hneď po narodení do inkubátora, v ktorom sú umelo vytvorené takmer rovnaké podmienky aké malo v matkinom tele.

Kedy je nutné vyhľadať lekára

Ak sa bolesti objavia pred predpokladaným termínom pôrodu, pri predčasnom prasknutí plodového obalu alebo pri nadmernom krvácaní treba k tehotnej žene ihneď privolať lekára. O ľahších krvácaniach a podozrivých bolestiach brucha treba ihneď upovedomiť gynekológa. Ak sa otvorí kŕčok maternice, je možné jeho uzavretie stehmi. Lekár kŕčok uvoľní až pred vyrátaným termínom pôrodu.

Ak sa nepodarí predčasný pôrod odvrátiť, nastupuje okamžitá príprava na „uvítanie dieťaťa“. Predčasný pôrod prebieha väčšinou rovnako ako bežný pôrod. V tomto prípade je však do určitej miery ohrozený život a zdravie predčasne narodeného dieťaťa. Úmrtnosť nedonosených novorodencov je desaťkrát vyššia ako úmrtnosť donosených.

dieta s mamouProblémy predčasne narodených detí sú vždy takmer rovnaké:
  • pľúca sú nezrelé a centrum dýchania v mozgu nefunguje ešte správne. Preto sa vzduch v inkubátore obohacuje kyslíkom,
  • bunky cievnych stien sú nadmerne priepustné a hrozí vnútorné krvácanie,
  • sací a prehĺtací reflex nie je ešte vyvinutý - dieťa treba vyživovať umelo,
  • pokožke chýba tuková výstelka – pre nedonosené dieťa je životne dôležité udržanie rovnomernej teploty v inkubátore,
  • odolnosť voči chorobám je u týchto detí prakticky nulová, preto musia mať sterilné prostredie,
  • najkritickejších je prvých 14 dní po pôrode, potom už zvyčajne nehrozí nebezpečenstvo úmrtia,
  • novorodenci zostávajú v nemocnici dovtedy, kým nedosiahnú telesnú hmotnosť 2500 gramov.

Ako predísť predčasnému pôrodu

Najdôležitejším a najistejším preventívnym opatrením sú pravidelné tehotenské prehliadky. Ak lekár zistí, že hrozí predčasný pôrod, pokúsi sa mu zabrániť podávaním špeciálnych liekov, ktoré tlmia predčasné sťahy maternicového svalstva. Takto ohrozená ťarchavá žena musí však zvyčajne až do termínu pôrodu ležať v nemocnici. Nemala by ju znepokojovať ani žiadna psychická záťaž.

spracovala: Bibiána Želiskováline

Diskusia


forum 13.06.2008: admin, Diskusia k článku "Predčasný pôrod"
rightend