startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Naozaj tehotná?

line

pred bruškom
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Je Vám na zvracanie, ste unavená a máte ťažké sny. "Chytili" Vás zvláštne chute a jedlá, ktoré ste kedysi milovali, dnes nemôžete ani vystáť, mešká Vám menštruácia alebo ju vôbec nedostanete. To sú určite príznaky tehotenstva, nie?
tehotna-zenaNemusí to byť vždy tak. V nasledujúcom článku preto nájdete stručný zoznam najbežnejších príznakov tehotenstva aj s ich alternatívnym významom.

Oneskorená menštruácia

Oneskorená alebo nepravidelná menštruácia je často jediný tehotenský príznak, ktorý si žena všimne. To, že menštruácia nenastala, môže mať často aj inú príčinu: stres, zvýšenú hladinu hormónov, príliš veľa cvičenia alebo prudké zmeny telesnej váhy.

Nevoľnosť

Mierna alebo silná nevoľnosť až zvracanie je príznakom prvého trimestra tehotenstva. Žalúdok však rovnako dokáže rozkolísať otrava jedlom.

Únava

Vyvíjajúce sa dieťa a placenta presunú väčšinu energie produkovanej Vaším telom do maternice, preto je zvýšený pocit únavy v prvom trimestri tehotenstva bežným javom. Únava však rovnako môže signalizovať chorobu, chudokrvnosť, ťažkosti so štítnou žľazou, nedostatok istého typu vitamínov v organizme alebo depresiu.

Citlivé prsia

Počiatočné štádium tehotenstva je často doprevádzané neobvykle citlivými, opuchnutými či páliacimi prsiami. Rovnaké príznaky však môžu zapríčiniť aj náhle hormonálne zmeny v organizme pri použití antikoncepčnej pilulky, úrazu pri cvičení alebo neprimeranej námahe bez použitia podpornej podprsenky.

U gynekologaZmena chuti

Veľa žien má v tehotenstve nezvyčajné chute na jedlá, ktoré nikdy predtým nejedli a naopak odpor voči kedysi obľúbeným pochúťkam. Meškajúca menštruácia, zlé stravovanie, stres a depresia sa však dokážu rovnako podpísať aj na týchto zmenách.

Časté močenie

Zmena hladiny hormónov počas tehotenstva môže spôsobovať aj častejšie „volanie prírody“, nezriedka rovnaké problémy môžu signalizovať aj rané štádia cukrovky, nadmerná konzumácia močopudných nápojov alebo začínajúci zápal močových ciest.

Nafukovanie a plynatosť

Črevné plyny a časté nafukovanie tiež patria k symptómom tehotenstva, ale rovnako to môže znamenať nadmerné množstvo soli v organizme, blížiacu sa menštruáciu, alebo jednoducho len to, že jete príliš veľa strukovín.

Vaginálny výtok

Zvýšená hladina hormónov môže viesť aj k vaginálnemu výtoku, ten však môže znamenať aj infekciu. V zásade však platí, že pokiaľ vaginálny výtok silne nezapácha a nie je sprevadzaný pálením alebo svrbením, ide o bežný príznak tehotenstva.

Všetky vyššie uvedené príznaky môžu signalizovať blížiace sa tehotenstvo ale rovnako aj celý rad bežných aj závažnejších zdravotných ťažkostí. Preto ak nie ste tehotná a predsa u Vás niektoré z uvedených ťažkostí pretrvávajú, netreba návštevu u lekára zbytočne odkladať.

autor: M. P.


Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.line

Diskusia


forum 28.05.2010: astrit, re: Diskusia k článku
forum 21.05.2010: emily, re: Diskusia k článku
forum 11.10.2006: admin, Diskusia k článku "Naozaj tehotná?"
rightend