startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk

Prečo pôrod bolí

line

poradna - zdravie
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Aby sa plod pri narodení dostal von, musí dôjsť k pravidelným sťahom svalov maternice, čo znamená odliv krvi a začiaok pôrodných bolestí. Aj keď je intenzita týchto bolestí subjektívne odlišná, existuje niekoľko faktorov, ktoré dokážu vnímanie pôrodných bolestí podstatne ovplyvniť.

UltrazvukVeľkosť matkinej panvy a veľkosť plodu

Čím väčší je plod, tým tesnejšia mu je panva matky a to sťažuje priebeh kontrakcií. Väčší plod tiež viac tlačí na nervové zakončenia, čo tiež zintenzívňuje pocit bolesti počas pôrodu.

Poloha dieťaťa

Väčšina bábätiek prichádza na svet pôrodným kanálom tvárou nadol. V prípade, že tomu tak nie je a dieťa z maternice putuje tvárou nahor, tlačí pritom tvárou na stenu maternice a zintenzívňuje bolesti chrbta.

Fyzická kondícia matky

Niektorí pôrodníci veria, že ženy v dobrej fyzickej kondícii mávajú obyčajne aj ľahší pôrod, keďže ich svaly sú silnejšie a majú aj väčšiu fyzickú výdrž.

Prvorodičky a viacrodičky

Ženám, ktoré už v minulosti absolvovali vaginálny pôrod, vo všeobecnosti trvá pôrod priemerne 8 hodín. Prvorodičky svoj prvý pôrod absolvujú priemerne za 14 hodín, keďže ich šľachy a svaly nie sú ešte dostatočne uvoľnené a pri pôrode tak kladú väčší odpor.

Umelo vyvolaný pôrod

Oxytocín, bielkovina, ktorá urýchľuje priebeh pôrodu. Niektorým ženám môže v porovnaní s prirodzeným priebehom pôrodu spôsobovať zintenzívnenie pôrodných bolestí.

Pocity

Ak žena absolvuje pôrod nepripravená a bez podpory okolia, je pravdepodobné, že táto situácia len prehĺbi intenzívne prežívanie pôrodných bolestí. Preto je dôležité hovoriť s prvorodičkami o tom, čo ich čaká. Ak je to možné, naučte aj partnera, ako môže byť pri pôrode užitočný.

autor: M. P.Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.line

Diskusia


forum 19.06.2007: admin, Diskusia k článku "Prečo pôrod bolí"
rightend