Prečo je umývanie rúk dôležité

zdravie
Chutne vyzerajúci pieskový koláčik, kamienok pre šťastie alebo priateľská jašterička. To je len niekoľko úlovkov, s ktorými sa doma zvyknú pochváliť malé deti. A nielen na nich sa nachádzajú tisícky baktérií a choroboplodných zárodkov, číhajúcich na svoju príležitosť.
Prvá obranná línia
Choroboplodné zárodky sa prenášajú niekoľkými spôsobmi ale predovšetkým dotykom neumytými rukami a špinavými plienkami. K ďalším spôsobom šírenia nákazy patria:- znečistená voda a potraviny,
- šírenie kvapôčkami pri zakašľaní alebo kýchnutí,
- kontakt so znečisteným povrchom,
- kontakt s telesnými tekutinami nakazenej osoby.
Dôkladné umývanie rúk je preto prvou obrannou líniou pred šírením chorôb a nemyslíme len na nádchu ale aj na vážne choroby, akými sú meningitída, bronchitída, chrípka a žltačka typu A alebo rôzne typy hnačiek.
Ako si správne umývať ruky
Niekoľkými jednoduchými krokmi sa môžete neviditeľnej hrozby jednoducho zbaviť. Je to aj šikovný spôsob ako prakticky ukázať svojmu potomkovi, ako si správne umývať ruky:Ruky si opláchnite teplou vodou, dávajte pozor, aby nebola pre dieťa príliš horúca.
- Vezmite mydlo alebo trocha tekutého mydla z nádržky a dôkladne aspoň 10 - 15 sekúnd mydlite ruky. Nezabudnite na priestor medzi prstami aj pod nechtami, kde sa baktérie rady hromadia a nevynechajte ani predlaktia.
- Ruky dôkladne opláchnite teplou vodou a dosucha utrite uterákom.
- Pred jedlom alebo varením
- Po použití toalety
- Po veľkom upratovaní
- Po hre s domácim miláčikom (odkaz: Deti a psy)
- Po návšteve v nemocnici alebo pri lôžku chorého kamaráta
- Po vyfúkaní nosa, alebo náhlom kýchnutí s lepkavými následkami
- Po príchode z ihriska alebo návšteve lekára
autor: M. P.