startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Prečo dieťa kašle

line

zdravie
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Kašeľ býva najčastejšie príčinou choroby dýchacích ciest. Niekedy však môže mať i iné dôvody. Dieťa sa často rozkašle pri väčšom rozčúlení a plači, pri vdýchnutí kúska potravy alebo nejakého drobného telesa. V tom prípade má kašeľ ochranný charakter, pomocou ktorého sa dieťa zbavuje nečistôt i toho, čo v dýchacích cestách uviazne.
dievca s ruskom na tvariPri kašli si všímame jeho kvalitu, to znamená, či je kašeľ suchý, dráždivý alebo vlhký, či dieťa vykašliava, alebo nie. Pozorujme či kašle bez prestávky, v záchvatoch alebo ho kašeľ dráždi najmä v noci.

Pri zápale nosohltana, prínosových dutín a pri opuchnutej a zapálenej nosovej mandli steká po nosohltane do dolných dýchacích ciest hlien alebo hnis, ktorý potom dráždi na kašeľ. Cez deň tieto deti takmer vôbec nekašlú, pretože hlien vysmrkajú. Záchvaty kašľa sa zjavujú večer po zaspaní a ráno pred prebudením. Po dokonalom vyčistení nosa a odkašľaní, kašeľ prestane.

Pri zápaloch hrtana a priedušnice je kašeľ suchší, štekavý a dráždivý a aj vdych môže byť sťažený. Pri zápale priedušiek býva kašeľ spočiatku suchý, neskôr vlhký a trvalý. Pri trvalom rozšírení priedušiek dieťa kašle najmä ráno a vykašle naraz veľa hlienohnisu.
Čierny kašeľ sprevádzajú záchvaty kašľa, najmä v noci. Pri vdychu vydáva kašľajúce dieťa zvuk podobný „kohútiemu kikiríkaniu“. Tento kašeľ, ktorý je veľmi nebezpečný, postihuje najmä malé deti a dojčatá.

Keď sa zdravé dieťa pri hre alebo jedení rozkašle, ide pravdepodobne o vdýchnutie cudzieho predmetu do dýchacích ciest (guľôčky, gombíky, čiastočky jedla), ktorý treba bezpodmienečne odstrániť, prípadne vyhľadať lekársku pomoc. Mohlo by totiž dôjsť k uduseniu.

spracovala: Bibiána Želiskováline

Diskusia


forum 20.10.2008: admin, Diskusia k článku "Prečo dieťa kašle"
rightend