startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Pre zdravý detský úsmev

line

zdravie
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Všetci vieme, že najrôznejšie sladkosti a nealkoholické nápoje môžu už v detskom veku spôsobiť epidémiu zubného kazu. Každý rodič sa snaží držať maškrtný jazýček svojich detí nakrátko. Málokto však vie, že existujú aj potraviny, ktoré môžu zdravie detských zúbok posilniť.

Prve zubkyPomaranče, kiwi, jahody a limetky

V ústnej dutine sa darí hneď niekoľkým druhom baktérií, z ktorých niektoré môžu spôsobiť zápal ďasien rôzneho stupňa. Vitamín C je účinnou prevenciou proti nepríjemným zápalom ústnej dutiny a zároveň zdrojom kolagénu. Jeho zdrojom sú pomaranče, kiwi či jahody.

Mlieko, jogurty a syry

Uhľohydráty s obsahom škrobu ako napríklad chlieb, zemiaky alebo cestoviny, sa v ústnej dutine rozkladajú na cukry. Ten je živnou pôdou pre kyseliny spôsobujúce zubný kaz. Keď dieťa zje jogurt alebo vypije pohár mlieka, výdatného zdroja vápnika, vitamínu D a fosfátov, kyslé prostredie v ústach sa neutralizuje. Pravdepodobnosť vzniku zubného kazu sa tak podstatne obmedzí.

Surová mrkva, zeler, karfiol, zelená fazuľka a hrášok

Čerstvá chrumkavá zelenina pomáha mechanicky čistiť chrup a ďasná. Zbavuje ich zubného plaku, ktorý sa tvorí počas dňa medzi jednotlivými chodmi. Preto je dôležité, aby sa deti už od ranného veku naučili dôkladne žuť potravu a jesť veľa zeleniny a čerstvého ovocia.

Sezamové zrniečka, slnečnica, tekvicové jadierka a oriešky

Oriešky a rôzne druhy semienok obsahujú prírodné tuky, ktoré zuby chránia pred baktériami, posilňujú zubný epitel a vytvárajú tak prirodzenú hradbu proti zubnému kazu. Deti staršie ako 4 roky si preto môžu dopriať hrsť orieškov ako zdravú maškrtu.

Žuvačka bez cukru

Keď bude najbližšie vaša ratolesť pri pokladni prosíkať o žuvačky, pokojne sa nechajte obmäkčiť. Hromadenie slín uvoľňuje zubný plak a zvyšuje počet prirodzených protilátok v ústnej dutine a udržuje ďasná dostatočne zvlhčené. Prežúvanie všeobecne stimuluje produkciu slín, na dôvažok pomáha predchádzať zubnému kazu. Deti by však svoju prvú žuvačku nemali vyskúšať skôr ako po 4 narodeninách.

spracoval: M. P.line

Diskusia


forum 14.07.2008: admin, Diskusia k článku "Pre zdravý detský úsmev"
rightend