startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk

Pre zdravú a krásnu pokožku dojčiat - II. časť

line

bábätká
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Jemnučká, voňavá pokožka čerstvo okúpaného bábätka skutočne nemá páru. Väčšina detí sa však nenarodí s dokonalou, hladkou kožou a počas prvého mesiaca života mnoho z nich trpí celým radom nepríjemných a nepekných chorôb a podráždení.

dieta na bruskuNajčastejšie kožné problémy u malých dojčiat

Zapareniny

Oblasť prikrytá plienkou je jednou z najzranitelnejších častí kože dieťaťa. Jemnučká pokožka je ustavične vystavená vlhkému prostrediu, štípaniu močom a dráždivému účinku stolice. To všetko môže prispieť k vytvoreniu vyrážok. Príznaky môžu byť rôzne: od slabého sčervenania a podráždenia až po ťažké zápaly kože, ktoré sú veľmi bolestivé.

Aby sme predišli takýmto vyrážkam, je nevyhnutné udržiavať pokožku čistú a suchú. Plienky vymieňajte často, pokožku dôkladne osušte a používajte krém alebo mastičku na vytvorenie ochrannej vrstvy pred vlhkosťou. Krémy zároveň pomáhajú upokojiť podráždené miesta. Kožu bábätka nechávajte neprikrytú tak často, ako sa len dá.

Potničky

Sú to drobné červené vyrážky, ktoré sa najčastejšie objavujú na brušku a chrbte. Telo novorodenca si ešte nedokáže účinne regulovať telesnú teplotu, preto sa veľmi ľahko prehreje. Príliš veľa vrstiev oblečenia, vysoké teploty alebo drsné šatstvo tiež môžu vyvolať potničky.

Ak sa u dieťaťa objavili potničky, vyzlečte mu niektoré časti oblečenia a znížte teplotu v miestnosti. Ak sa ich stav zhoršuje, navštívte lekára, ktorý určí ďalší postup ošetrovania.

kupanie_03_tsp55877614Atopický ekzém

Objavuje sa bez zjavného povrchového kontaktu s dráždivou látkou. Ide o alergickú reakciu na nejakú potravinu alebo vdychovanú látku, napríklad peľ alebo roztoče v prachu. Príznakmi sú občasné fliačky alebo sčervenania a svrbenia pokožky, až po chronicky suchú, šupinatú, červenú, svrbiacu a nezdravo vyzerajúcu kožu. Vyrážky sa často zjavujú na tvári, pričom líca zostávajú drsné a mokvajú. Vyrážky neznesiteľne svrbia, dojčatá si šúchajú tvár o vankúš alebo sa škriabu prstami a nechtami.

Ak chcete zmierniť nepríjemnosti spojené s dojčenským ekzémom, predchádzajte prehrievaniu pokožky a znížte teplotu v byte. Vylúčte z jedálnička potraviny, ktoré môžu spôsobiť prepuknutie ekzému, ako napr. mlieko, vajíčka, ryby. V každom prípade ak máte podozrenie, že ide o atopický ekzém, je nutné vyhľadať lekára, ktorý následne určí liečbu.

spracovala: Bibiána Želisková

Pre zdravú a krásnu pokožku dojčiat - I. časť

Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.


line

Diskusia


forum 13.02.2008: admin, Diskusia k článku "Pre zdravú a krásnu pokožku dojčiat - II. časť"
rightend