startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk

Pre zdravú a krásnu pokožku dojčiat - I. časť

line

bábätká
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Jemnučká, voňavá pokožka čerstvo okúpaného bábätka skutočne nemá páru. Väčšina detí sa však nenarodí s dokonalou, hladkou kožou a počas prvého mesiaca života mnoho z nich trpí celým radom nepríjemných a nepekných chorôb a podráždení.
detsky plac_03Keď sa pokožka bábätka, ktorá bola doposiaľ v bezpečí maternice, dostane do kontaktu s okolitým svetom, je veľmi zraniteľná. Kým sa prispôsobí novému prostrediu, je vystavená dotykom, odieraniu, umývaniu, osušovaniu a zmenám teploty, pričom ktorýkoľvek z týchto faktorov môže vyvolávať vyrážky alebo iné kožné problémy.

Prvé dni

Po narodení je pokožka bábätka pokrytá bielou voskovitou hmotou, kožným mazom, ktorý chráni kožu, kým je dieťa v maternici. Po jeho odstránení môžeme vidieť škvrny, otlačky, pomliaždeniny a škrabnutia. Vznikajú ešte v maternici alebo počas pôrodu (najmä ak dieťa prichádzalo ťažšie) a rýchle vyblednú.

Počas prvého týždňa života sa pokožka môže trochu lúpať, zvlášť vtedy, ak bol plod prenášaný. Postihuje to obyčajne ruky a nohy, no tento problém čoskoro ustúpi. V tomto veku sa bežne tvoria aj malé biele alebo žltkasté vyrážky v okolí nosa a na lícach. Je to dôsledok prechodnej aktivity mazových žliaz, pravdepodobne stimulovaných matkinými hormónmi, ktoré môžu byť ešte stále prítomné v krvnom obehu dieťaťa. Aj tento jav však v priebehu niekoľkých týždňov zmizne. V niektorých prípadoch zostávajú mazové žľazy aktívne dlhšie a objaví sa ľahšia forma akné. Vyskytuje sa častejšie u chlapčekov ako u dievčatiek a ošetruje sa ľahko.

Starostlivosť o kožu dojčiat

Koža dieťaťa si ešte len buduje svoj imunitný systém a je ľahko zraniteľná vonkajšími faktormi. Starostlivosti o ňu treba venovať osobitnú pozornosť:
  • Dožičte deťom také mydlá, šampóny a čistiace prípravky, ktoré sú určené pre jemnú detskú pokožku.
  • Ak má dieťa suchú, citlivú pokožku alebo nejakú kožnú chorobu, umývajte ho neparfumovaným mydlom.
  • Ak má dieťa priveľmi citlivú pokožku, použite náhradu mydla. Požiadajte o radu lekára alebo lekárnika.
  • Pracie prášky môžu tiež dráždiť citlivú pokožku, najmä ak je už poškodená alebo zapálená.
  • Uprednostňujte radšej nebiologické výrobky, aby ste znížili riziko podráždenia postelňou bielizňou, plienkami a oblečením.
Ak sa na tele dieťatka objavia vyrážky bez zrejmej príčiny, bez otáľania vyhľadajte lekársku pomoc. Ak sa vám zdá, že bábätko sa navyše cíti zle a je letargické, skontaktujte sa s lekárom čo najskôr. Vyrážky pri súčasnej nevoľnosti, prípadne horúčke, môžu byť príznakom závažných ochorení, napríklad meningitídy.

spracovala: Bibiána ŽeliskováČlánky na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.line

Diskusia


forum 12.02.2008: admin, Diskusia k článku "Pre zdravú a krásnu pokožku dojčiat - I. časť"