startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Pozor na zlomeniny

line

zdravie
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Zima je obdobím, keď sme na zlomeniny akosi viac náchylní. Príčinou môžu byť zimné športy, ale i nedostatočná opatrnosť. Preto je nutné uvedomiť si pár maličkosti skôr, než sa vyberieme s deťmi na svah, či príjemnú zimnú prechádzku.

zlomenina rukyKosť - najtvrdšie tkanivo

Kosť je najtvrdšie tkanivo tela, tvorené zlúčeninami vápnika, fosforu a minerálnych solí. Jej povrch pokrýva väzivová blana okostica, pod ňou je hutné a hubovité kostné tkanivo. Dutinu kosti vypĺňa kostná dreň. Následkom úrazového deja sa môže kosť zlomiť, v tom prípade úrazová sila prekonáva pevnosť kosti.

Ako vieme, že kosť je zlomená

Niekedy je skutočne ľahké zlomeninu rozpoznať. Ide napr. o situáciu, keď vidíme „nenormálnu“ pohyblivosť kostí v mieste, kde by sme nečakali. V takom prípade o zlomenine vôbec nemusíme pochybovať. Ďalším signálom zlomeniny môže byť prípad, keď na mieste poškodenia cítime, resp. počujeme trenie úlomkov o seba. Ak ide o otvorenú zlomeninu s poranením kože, úlomky kosti z nej trčia. Charakteristickou črtou zlomenín je bolesť, opuch, krvná zrazenina, ktoré sa môžu dostaviť i niekoľko hodín po nehode.

Čo robiť skôr, než príde lekárska pomoc

V prípade, že máme akékoľvek podozrenie na zlomeninu, je nutné vyhľadať lekársku pomoc, resp. ju privolať. Kým však lekár príde, je nutné zlomeninu znehybniť - znehybnenie totiž znižuje bolesť a tiež zabraňuje následnému posunu úlomkov, poraneniu orgánov v blízkosti postihu i ďalšiemu krvácaniu. Spôsob znehybnenia záleží od toho, aká kosť je zlomená. Pri končatinových zlomeninách je vhodné znehybnenie dlahou. Zlomené časti však v žiadnom prípade nenarovnávame! Znehybnime ich tak ako sú. Dlahu treba na viacerých miestach podložiť, aby nedošlo k otlakom kože. V prípade, že je zlomená väčšia kosť (napr. stehno, rameno), je nutné urýchlene volať lekársku pomoc a prevoz i ošetrenie nechať na lekára, teda s poranením nemanipulovať. Miesta otvorených zlomenín, pri ktorých je poranená koža, nečistíme ani neumývame, maximálne odstránime hrubé nečistoty. Ranu prekryjeme sterilným obväzom. To platí pre otvorené zlomeniny akéhokoľvek typu. Ak ide o podozrenie zlomenia chrbtice, je nutné s poraneným nepohybovať, aby nedošlo k poraneniu miechy. Pri poranení rebier znehybnenie nie je možné, pozor však na poranenie pľúc úlomkami kostí. V prípade zlomeniny v oblasti lebky je nutné zaistiť priechodnosť dýchacích ciest. Varovným signálom je krvácanie z nosa a najmä z uší.

Hurá na svah

V kategórii zlomenín majú detské zlomeniny špecifické miesto. K miestam častých nehôd patria lyžiarske svahy, klziská, priestranstvá ponúkajúce možnosť zimných radovánok. Preto skôr než vstúpime na svah, mali by sme si uvedomiť nasledovné:
  1. Na svahu sa správame zodpovedne a ohľaduplne.
  2. Spôsob a rýchlosť jazdy prispôsobujeme množstvu účastníkov, najmä ak sme na lyžiach, nie každý účastník je rovnako zdatní ako my.
  3. Nezabúdame na detskú prilbu, ktorá chráni pred úrazom hlavy.
  4. Ak dôjde k úrazu, poskytneme prvú pomoc, alebo privoláme záchranárov.
  5. Nezabúdame na bezpečnostné predpisy stanovené prevádzkovateľom zariadenia.
  6. Deti máme stále na očiach.

spracovala: Bibiána Želiskováline

Diskusia


forum 25.01.2010: petaros, re: Diskusia k článku
forum 28.12.2009: admin, Diskusia k článku "Pozor na zlomeniny"
rightend