startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Pozerajte ako rastieme - II. časť

line

bábätká




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Aj keď sa bábätká po príchode na svet svojou váhou a telesnou stavbou líšia rovnako ako ich dospelí súputnici, priemerná váha novorodenca by nemala klesnúť pod 2500 gramov a bábätko by nemalo byť menšie ako 45 cm. Tieto predpoklady umožnia dieťaťu čo najrýchlejší prechod z nemocničnej do domácej starostlivosti.
dieta v zavojiV prvom roku po narodení rastie dieťa najrýchlejšie, až 20 – 25 cm za rok. Tento pomerne rýchly rast pokračuje aj v druhom roku života, kedy dieťa narastie o 10 - 12 cm. Rýchlosť rastu závisí počas prvých 2 rokov života hlavne od toho, ako dieťa rástlo v maternici matky. Účinok rastových faktorov pôsobiacich vo fetálnom období ešte doznieva v prvých mesiacoch po narodení. Rast ovplyvňuje výživa, správne okysličenie organizmu a riadia ho hormóny, najmä rastový hormón a hormóny štítnej žľazy. Rastový prírastok v tomto období predstavuje asi 15 % z konečnej výšky.

V rámci priebežnej novorodeneckej kontroly detský lekár bábätko zváži a odmeria jeho dĺžku a aj priemer lebky a získané rozmery porovná s rastovým diagramom zostaveným z priemernych hodnôt nameraných odborníkmi pre určený vek a pohlavie novorodenca.
Prakticky môžeme povedať, že polročné dojča svoju pôrodnú hmotnosť zdvojnásobí, jednoročné dieťa strojnásobí. Nedonosené dieťa priberú do 1. roku štvor- až šesťnásobne V nasledujúcom období priberá dieťa priemerne 2 kg ročne. Prírastok hmotnosti býva najmenší v 5. - 6. roku živoka (približne jeden kilogram).

Rast v predškolskom a mladšom školskom období (detská krivka rastu). V tomto období rastie dieťa priemerne 5 – 7 cm za rok. Rastový prírastok v tomto období sa podieľa na konečnej výške asi 40 %. Rast zabezpečuje rastový hormón, vplyvom ktorého sa tvorí v pečeni, v jednotlivých tkanivách a v epifýzach dlhých kostí IGF-1, ktorý je priamo zodpovedný za rast kostí z rastovej platničky. Podmienkou pre zdravý rast dieťaťa v tomto období je dostatočná výživa, dobré psycho-sociálne zázemie a pevné zdravie. Akcelerátorom telesného rastu v predškolskom a v školskom veku sú hormóny štítnej žľazy a vitamín D.

V puberte dochádza pod vplyvom testosterónu a estradiolu k zvýšenému vylučovaniu rastového hormónu a pohlavných steroidov, čo vedie k ďalšiemu urýchleniu telesného rastu. V našich podmienkach puberta u dievčat začína v 10. roku. Maximálny dievčenský výškový prírastok sa pohybuje okolo 9 cm ročne. So začiatkom menštruácného cyklu sa rast spomaľuje a obyčajne býva ukončený do dvoch rokov od nástupu menštruácie. Chlapčenská puberta začína približne o rok neskôr. V období zrýchleného rastu získajú chlapci ročne priemerne 10,5 cm. Obdobie puberty sa na chlapčenskéj výške v dospelosti podieľa asi 15 percentami. Končí sa uzavretím rastových štrbín okolo 18. roku života.

Priemerná výška dospelej populácie je u mužov 178,8 cm a u žien 166,5 cm. Ak dochádza k predčasnému nástupu puberty, môžu sa predčasne uzavrieť rastové štrbiny, čo spôsobuje menšiu konečnú výšku. Pri neskoršom pohlavnom dozrievaní sú jedinci v tomto veku nižší než ich vrstovníci.

spracoval: M. P.



line

Diskusia


forum 23.01.2009: admin, Diskusia k článku "Pozerajte ako rastieme - II. časť"
rightend