startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Povinnosti pri narodení dieťaťa

line

tehotenstvo a pôrod
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

S príchodom nového človiečika prichádzajú okrem radostí i povinnosti. Narodenie dieťatka je rodič povinný „hlásiť“ matrike príslušného okresného úradu, zdravotnej poisťovni i detskému lekárovi.
detsky plac_03V pôrodnici vám vystavia tieto doklady:
  • hlásenie o narodení dieťaťa,
  • správu o novorodencovi,
  • správu o rodičke.
Hlásenie o narodení dieťatka potrebujete k vybaveniu rodného listu na matrike. Kópiu rodného listu zašlete, alebo osobne odovzdáte zámestnávateľovi. Správu o novorodencovi predložíte detskému lekárovi, ktorého je dobré vybrať si vopred. Správu o rodičke odovzdáte gynekológovi pri prvom kontrolonom vyšetrení, zväčša po uplynutí šestonedelia.

Rodný list dieťaťa

Rodný list dieťaťa vám vystavia na okresnom úrade, na oddelení matriky, prislúchajúcej obvodu. K vydaniu rodného listu potrebujete sobášny list a občianske preukazy oboch rodičov (vyhlásenie o mene musia podpísať obaja rodičia).

Ak je matka dieťaťa rozvedená, predloží rozsudok o rozvode a občiansky preukaz. Ak je matka slobodná, potrebuje občiansky preukaz. Ak chce spísať zápis o určení otcovstva, musia byť prítomní obaja rodičia a zápis sa spíše len v prípade, že sú obaja plnoletí.

Matričné doklady sa vydávajú len rodičom dieťaťa. Vo výnimočných prípadoch osobe, ktorá okrem dokladov potrebných k vydaniu rodného listu, predloží i splnomocnenie rodičov na prevzatie dokladov ako i vyhlásenie o mene dieťaťa.

Jednorázový príspevok

Pri preberaní rodného listu dostanete na matrike i Žiadosť o jednorázový príspevok pri narodení dieťaťa (pôrodné). Spolu s kópiou rodného listu ju predložíte Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.

Zdravotné poistenie pre dieťa

Narodenia dieťaťa je potrebné nahlásiť i poisťovni, ktorú ste pre svoje dieťa vybrali (nemusí byť totožná s poisťovňou, ktorú máte vy). Toto nahlásenie je nutné urobiť do 60 dní od narodenia dieťaťa. K nahláseniu do zdravotnej poisťovne potrebujete rodný list dieťaťa. Tak vám následne vystavia zdravotný preukaz dieťaťa.

spracovala: Bibiána Želisková

zdroj: ústredný portál verejnej správyline

Diskusia


forum 26.11.2009: admin, Diskusia k článku "Povinnosti pri narodení dieťaťa"
rightend