startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Potrebujú obaja to isté?

line

vzťahy
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Jedným z najvýraznejších rozdielov medzi mužmi a ženami je spôsob zvládania stresu. Ak muž rieši problém, sústredí sa a utiahne do ticha. Žena v stresových situáciach podlieha svojim citom. A tak potrebuje hovoriť.
bolest hlavy_tsp78629800Michal prišiel domov a po celodennej práci vzal do rúk noviny. Sotva však sadol na stoličku, Anka naň vychŕlila sťažnosti celého dňa. Deti neposlúchali, nechceli spať, pobili sa a nakoniec Matúš rozlial mlieko. Za necelých päť minút bol „na stole“ celý deň.

„Ty ma vôbec nepočúvaš!“ - vyčítala Anka. Michal totiž budil dojem, že sa ho to vôbec netýka. Tak sa to na prvý pohľad javilo. Problém však spočíval v tom, že Anka mala pocit, že jej Michal nevenuje pozornosť.

Keby Michal vedel, že ženy potrebujú o problémoch hovoriť, aby sa im uľavilo, nemyslel by si, že Anka veľa rozpráva. Pozorne by ju počúval. A keby Anka vedela, že Michal číta noviny nie preto, aby ju ignoroval, ale preto, aby si na chvíľočku oddýchol, netrpela by pocitom, že ju ignoruje a zanedbáva.

Je nutné pochopiť, že muži a ženy reagujú v rôznych situáciach ináč. Ak muža niečo trápi, nikdy o tom nehovorí. Ani vo sne by ho nenapadlo sťažovať sa kolegovi alebo kamarátovi, ak nepotrebuje jeho pomoc. Sám hľadá riešenie. Utiahne sa so svojími myšlienkami a premýšľa. Ak riešenie nájde, je spokojný a má pocit, že vyhral. Ak sa riešenie nájsť nepodarí, venuje sa inej činnosti, pri ktorej na problémy zabúda. Keď prestane myslieť na problémy, zvyčajne sa uvoľní. Michal mal za sebou náročný deň v práci. Potreboval na chvíľku vypnúť a tak vzal do rúk noviny. Avšak to sa ukázalo ako niečo netaktné, priam zúrivo sebecké.

Ak stres prežíva žena, alebo ju niečo trápi, najviac sa jej uľaví, ak zájde za niekým, komu bezvýhradne dôveruje a porozpráva mu, čo má „na srdci“. Ženy potrebujú o problémoch hovoriť. Nie je nič horšie ako čosi nevypovedané.

To isté potrebovala Anka. Potrebovala povedať, čo sa za celý deň udialo. Brala ako samozrejmosť, že ju Michal bude počúvať. Neochotu počúvať brala ako nezáujem z jeho strany. Veď robí maximum pre rodinu. A jej deti sú rovnako i jeho. Michal mal pocit, že za všetko viní jeho. A tak každý z nich „odišiel“ s pocitom, že ten druhý ho nechápe.

rozhadaniŽeny sa nehanbia vyjadriť svoje pocity

Pre ženu je samozrejmé hovoriť o svojich pocitoch. Ženy sa neboja prejaviť svoju slabosť, zúfalstvo, bezmocnosť či vyčerpanosť. Hovoria úprimne a otvorene, preto majú muži niekedy pocit, že ženy zveličujú. Avšak je to ich potreba.

Muži riešia problémy sami

Muž potrebuje riešiť problémy sám. V hlave, v myšlienkach, vo svojom svete. Ak niečo rieši, je duchom neprítomný, zádumčivý a tak budí dojem, že ho nič nezaujíma.

Ženy potrebujú partnera, ktorému sa môžu zdôveriť

Každá žena potrebuje partnera, ktorému sa môže zdôveriť a porozprávať to, čo ju trápi. Muž naopak potrebuje dôveru manželky. A tak sa môže zdať, že obaja potrebujú niečo iné. Opak je však pravdou. Obaja potrebujú lásku a pozornosť. Len prejav je odlišný. A práve život je školou, ktorá nás učí porozumieť si navzájom.

A tak milé manželky, buďte trochu ohľaduplné k svojim manželom a ponechajte im čas, ktorí potrebujú na zotavenie, keď sa vrátia z práce domov. A vy milí manželia, skúste občas počúvať, čo vaše manželky rozprávajú. Možno budete prekvapení, koľko zaujímavých vecí sa dozviete.

autor: Bibiána Želiskováline

Diskusia


forum 15.05.2008: admin, Diskusia k článku "Potrebujú obaja to isté?"