startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk

Pôrod cisárskym rezom

line

tehotenstvo a pôrod
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Pôrod cisárskym rezom alebo aj chirurgický pôrod sa často považuje za čosi neprirodzené, ale v skutočnosti práve tento zákrok pomáha chrániť život matky a zachraňuje dieťa. Určite si žiadna budúca mamička neželá pôrod na chirurgickom stole, ale keď sa to už stane, nie je dôvod vnímať to ako osobné zlyhanie.
K dôvodom, ktoré vedú k pôrodu chirurgickou cestou, patrí nevhodná poloha plodu, ktorá mu neumožňuje prejsť pôrodným kanálom, pupočná šnúra omotaná okolo krku novorodenca alebo prevísajúca krčkom maternice, čo môže spôsobiť nedostatočné okysličovanie plodu. K ďalším príčinám komplikácií patrí diabetes matky, aktívna herpesová infekcia, preeclampsia, placenta blokujúca krčok maternice alebo sa začína odlupovať od stien močového kanála.

V minulosti sa od ženy, ktorá prvý raz porodila cisárskym rezom očakávalo, že aj všetky ostatné deti prídu na svet rovnakým spôsobom. V súčasnosti sa tento trend mení a žien, ktoré po cisárskom reze porodili prirodzenou cestou, hoci je to spojené s určitým rizikom, stále pribúda.

Cisársky rez sa obyčajne vykonáva pri epidurálnej anestézii, takže matka zostáva pri vedomí ale v krajných prípadoch môže byť potrebná aj úplná anestézia. Pred zákrokom sa do tela matky zavedú dve hadičky, jedna na odvádzanie moču a ďalšia na dodávanie výživy počas zákroku. Chirurg vykoná počas zákroku rezy cez kožu na bruchu a ďalší cez stenu maternice, ktorou vyberie dieťa aj placentu. Celá procedúra obvykle netrvá dlhšie ako 15 minút.

Zotavenie matky po pôrode cisárskym rezom môže byť spojené s komplikáciami aj v prípade, že matka už niekedy cisárskym rezom rodila. Krvácanie, zápcha, únava či hormonálne zmeny po operačnom zákroku nie sú ničím výnimočným a dajú sa korigovať vhodnými liekmi podľa uváženia lekára.

autor: M. P.Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.line

Diskusia


forum 04.12.2006: admin, Diskusia k článku "Pôrod cisárskym rezom"
rightend