startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Pohyblivosť novorodenca

line

bábätká




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Motorické schopnosti sa zlepšujú s rastúcou silou svalov, ich postupným vedomím ovládaním a koordináciou. Proces sa začína zhora a postupuje smerom nadol. Hlava novorodenca býva k telu nepomerne väčšia a v prvých mesiacoch slúži ako hlavné ťažisko tela pri polohe v ľahu.

Motorika_tsp80403061Hlava (6. - 8. týždeň)

Hlavička nemluvňaťa je z začiatku veľmi vratká ale už okolo 2 mesiacov dieťa samo dokáže udržať ju v vzpriamenej polohe a a sledovať svoje okolie cieleným pohľadom.

Ramená (3. - 4. mesiac)

Krátko po tom ako sa dieťa naučí držať hlavu vzpriamene a cielene sa pozerať po okolí, nasleduje koordinácia hlavy s ramenami. Keď dieťa položíte na chrbát do postieľky a nad ňu zavesíte hrkálky, bude sa po nich "maličké" naťahovať a možno sa mu aj podarí nejakú dočiahnuť a pritiahnuť k sebe.

Trup (4. - 6. mesiac)

Ako dieťa postupne napreduje s ovládaním hornej časti tela, začne sa pomaličky stavať na vlastné „zadkom nahor“. Keď sa naučí stáť, obráti svoju pozornosť na otáčanie trupu zo strany na stranu. To je vznikajúci čas na hry s básničkami.

Spodná časť tela (7. - 11. mesiac)

V tomto období môže dieťa skúšať lezenie a koordinovať tak pohyb nôh a ramien. Niektoré deti môžu toto obdobie preskočiť a rovno začnú s chodením.

Nohy a chodidlá (12. - 14. mesiac)

A máme tu prvé krôčiky! Dieťa sa pomaly začne stavať na nohy a robiť prvé prechádzky po okolí, aj keď sa mu ešte veľakrát zamotajú nohy a zemská príťažlivosť fungovať neprestane. Učiť sa chodiť by dieťa malo naboso. Je dobré, keď cíti pod sebou pevnú zem.

autor: M. P.



Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.



line

Diskusia


forum 14.11.2006: admin, Diskusia k článku "Pohyblivosť novorodenca"
rightend