startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk

Plochá noha – problém detských nôh

line

zdravie




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Plochá noha je najčastejšou deformitou nôh. Stretávame sa s ňou najmä v detskom veku, kde jej neporiešenie vedie k problémom i v dospelosti. Plochá noha je označenie pre chybné postavenie chodidla. Dôvodom je nesprávne vyvinutie priečnej a pozdĺžnej klenby nohy.
detska nozickaNa zdravej nohe rozoznávame dva oblúky – klenby, pozdĺžnu klenbu a priečnu klenbu. Ak oblúky nohy poklesnú, dieťa našľapuje na celé chodidlo. Vtedy hovoríme o plochej nohe, pri poklese pozdĺžnej klenby o pozdĺžne plochej nohe, pri poklese priečnej klenby o priečne plochej nohe.

U malých detí je klenba vytvorená od narodenia. Prekrytá je však tukovými vankúšikmi a zreteľná je až okolo 2. – 3. roku života. V tom veku by malo byť klenutie chodidiel už zjavné. Chýbajúce vyklenutie chodidiel v tomto veku sa často spája aj s vybočením pätičiek smerom von, niekedy aj kolien.

Príčiny vzniku plochej nohy

Plochá noha je výsledkom preťažovania klenby chodidla. Kosti na nohe nie sú schopné odolávať veľkému nákladu tela a postupne sa poddávajú. Najčastejšou príčinou vzniku plochej nohy je chabosť väziva (spája drobné kĺby chodidla), vrodené poruchy a tiež vývojové chyby kostného systému. Problémom môže byť i ochorenie svalov, rôzne zápaly (artritída), artróza v chodidlovom kĺbe a tiež úrazy, predovšetkým zlomeniny nohy a pätovej kosti. Rizikovým faktorom je obezita a nevhodná obuv, ktoré vedie ku vzniku plochej nohy. Vyskytuje sa tiež problém plochej nohy u novorodencov tzv. novorodenecká plochá noha, ale jej výskyt je pomerne zriedkavý.

Plochá noha – najčastejšia príčina návštevy ortopéda v detskom veku

Vo väčšine prípadov nespôsobuje plochá noha v detstve žiadne alebo len veľmi malé problémy. Na mieste, na ktorom sa kosti nohy dotýkajú zeme (výnimočne z dôvodu porušenia klenby), môžu vzniknúť bolesti. U menších detí je však plochá noha asymptomatická, to znamená, že zriedkavo sa deti sťažujú na bolesti nožičiek, predkolení, častejšie sa pýtajú na ruky. V ťažších prípadoch sa môžu vyhýbať chôdzi. U starších detí môžeme nájsť symptómy rýchlej únavy pri chôdzi a tiež bolesti v oblasti lýtok. Problémy plochej nohy však treba podchytiť v detstve a v období adolescencie, ich neriešenie vedie ku komplikáciam v období dospelosti.

Ideme k ortopédovi

Ak máte podozrenie na „plochú nohu“ u svojho dieťaťa, je potrebné navštíviť odborného lekára - ortopéda, ktorý urobí vyšetrenie bosých nôh. Zväčša predpíše špeciálne ortopedické vložky do topánok a cvičenia posilňujúce klenby nohy. Liečbu môže doplniť i o rehabilitačné cvičenia svalstva chodidiel. V prípade artrotickej zmeny na kĺboch nohy odporučí operáciu, cieľom ktorej je vystuženie členkového kĺbu.

Správna obuv pre dieťa

U detí je dôležité kupovať obuv vhodnej veľkosti, malé ani veľké topánky nepodporujú správne tvarovanie klenby. Nie je vhodné nosiť zdedené topánky, pretože majú tvar nosenej nohy. Obuv je potrebné počas dňa meniť, najmä ak je mäkká. Nie sú vhodné žabky, ani žiadna iná plochá obuv. Najlepšia je ortopedická obuv, ktorá je vnútri vytvarovaná (má pevnú pätu), alebo obuv s ortopedickou vložkou, ktorú je potrebné 2x ročne meniť.

spracovala: Bibiána Želisková



line

Diskusia


forum 04.01.2010: admin, Diskusia k článku "Plochá noha – problém detských nôh"
rightend