startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Plánované rozhodnutia

line

pred bruškom
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Rozhodnutie priviesť na svet dieťa, prijať zodpovednosť za jeho život a prispôsobenie svojho života potrebám bezbranného človiečika dozrieva postupne vo väčšine z nás.
Tehotna zena_02Vo vzťahu dvoch ľudí, ktorí sa majú radi a rozhodli sa kráčať životom spoločnou cestou, je to väčšinou akýsi prirodzený posun, po ktorom vedome či podvedome túžia buď obaja partneri súčasne, alebo aspoň jeden z dvojice. Ten sám neraz dokáže rozprávať a snívať o dieťatku tak zanietene a odhodlane, že touto túžbou ľahko „nakazí“ aj svojho partnera.

Ešte donedávna to boli skôr ženy, ktoré pociťovali materstvo ako svoje životné poslanie. V súčasnosti akoby sa popri snahe žien vyrovnať sa mužom v profesionálnom živote, prehlboval viac aj záujem mnohých mužov o materstvo, o vývin bábätka pred jeho narodením – v brušku ženy. A samozrejme, že ich záujem neklesá ani po jeho narodení.

Rozhodnutie mať dieťatko môže byť absolútne vedomé a plánované, ale aj totálne nečakané a neplánované. V súčasnej modernej dobe sme si už akosi zvykli, že nás zavaľuje množstvo povinností. Ak ich chceme s prehľadom zvládať a nevnášať si do života zbytočný chaos a paniku, skôr alebo neskôr začneme rôznym povinnostiam prideľovať svoje miesto v čase – plánujeme.

Pojem plánované rodičovstvo je pre väčšinu mladých ľudí úplne prirodzené slovné spojenie. Podobne, ako v rôznych etapách svojho života začíname plánovať svoje vzdelanie, kariéru, cestovanie po svete, či život po boku milovanej osoby, začíname v istom okamihu uvažovať aj o svojich potomkoch. Zodpovedne a s láskou.

Bohužiaľ, ešte ani dnes nie je každé tehotenstvo ženy plánované. A čo je horšie, nie každé dieťatko, ktoré začne klopať na vstupnú bránu nášho sveta a dožadovať sa svojho miesta medzi nami, dostane svoju šancu. A preto neraz počúvame správy o mŕtvych novorodencoch nájdených v kontajneri či zahrabaných niekde v lese.

Príchod lásky a šťastia do nášho života sa nedá veľmi naplánovať. Prichádzajú neraz úplne nenápadne a neraz nedokážeme zabrániť tomu, aby sa z nášho života vytratili. No naše deti zostanú navždy kúskom z nás samotných. A je iba na nás, aby sme pre ne naplánovali krásne privítanie, pripravili im šťastné a nezabudnuteľné detstvo, aby cítili, že sú vítané a ľúbené svojimi najbližšími.

autor: Janka HumlováČlánky na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.line

Diskusia


forum 01.01.2006: admin, Diskusia k článku "Plánované rozhodnutia"