startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Všetečné otázky o vlasoch a nechtoch - I. časť

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Aj keď pravidelné návštevy kaderníka sú predovšetkým výsadou žien, nechty si musíme pravidelne strihať všetci. Za pozornosť stojí, že aj keď sú nechty a vlasy súčasťou nášho tela, necítime pri ich skracovaní žiadnu bolesť.
vlasyZ čoho sa nechty a vlasy skladajú? Ako rastú? Sú vlasy živým alebo mŕtvym tkanivom? Prečo pri strihaní vlasov a nechtov necítime rovnakú bolesť ako vtedy, keď sa porežeme? Prečo sú ľudské vlasy hnedé, čierne, blond alebo hrdzavé a nie zelené alebo modré? Prečo nás poťahovanie za vlasy bolí?

Až na niekoľko buniek pri vlasovom korienku, je vlas ako taký mŕtvym tkanivom zloženým z keratínu a príbuzných proteínov, ktoré vyrastajú zo živého tkaniva vlasového korienku (folikulu). Rozdelenie vlasových buniek potom určuje dĺžku a kvalitu vlasu. Rôzne zafarbenie vlasu je zapríčinené rôznym množstvom pigmentu vo vlase. Za pigmentáciu vlasu sú zodpovedné melanocyty.

Ľudia s hnedými či čiernymi vlasmi vďačia za ich sfarbenie melanínu tyrozínu. Iný typ pigmentu fenomelanín sfarbuje vlasy do červena, na blond a všetky jeho odtiene. A keďže vlasové bunky nedokážu modrý ani zelený pigment vyprodukovať, je prirodzená farebná škála ľudských vlasov dosť obmedzená.

Pri potiahnutí vlasov cítime bolesť i napriek tomu, že vlas ako taký nervové receptory neobsahuje. Receptory sa však nachádzajú v hojnom množstve v okolí vlasových korienkov na temene hlavy. Bolesť sa tlakom prenáša práve odtiaľto.

Rozdielne druhy vlasov a chlpov

  • Aká je funkcia jednotlivých druhov ochlpenia na tele?
  • Prečo muži trpia vypadávaním vlasov častejšie ako ženy?
  • Prečo ľuďom nechty dorastajú a zvieratám nie?
  • Prečo nám vlasy vypadávajú z temena hlavy?
  • Prečo majú niektorí ľudia kučeravé vlasy a iní zas hladké?
vlasy a bradaĽudia, podobne ako všetky cicavce, majú telo pokryté niekoľkými typmi vlasu. Prvý typ sa vytvára už v tehotenstve od 4. mesiaca vnútromaternicového vývoja. Telo plodu je pokryté jemným páperím, nazývaným lanugo, ktoré mizne v priebehu deviateho mesiaca. Táto vrstva sa obyčajne do niekoľkých mesiacov po narodení stráca a nahradí ju tvrdšie a výraznejšie bezfarebné ochlpenie zvané „vellus“, ktoré pokrýva cele telo s výnimkou dlaní a chodidiel.

Aj tento druh ochlpenia býva obyčajne v puberte vystriedaný takzvaným trvalým ochlpením podpazušia, rozkroku a u mužov aj tváre. Obyčajne býva dlhšie, hustejšie a tmavšie ako predchádzajúce dva typy. Vlasy obočia tiež vyrastajú pomerne skoro a ich funkciou je predovšetkým chrániť oči pred priamym slnečným svetlom a vniknutím potu. Chlpy v nose chránia respiračný systém pred vniknutím nežiadúceho znečistenia. Brada je symbolom muža a ochlpenie v puberte má za úlohu rozptyľovať telesný pach.

Bohatosť vlasovej pokrývky muža závisí okrem iného aj od hladiny mužského hormónu (androgénu). Jeho nedostatok môže byť jednou z príčin vypadávania vlasov. Keďže sa u žien tieto hormóny nevyskytujú v takej miere ako u mužov, trpí nežnejšia polovička ľudstva stratov vlasov podstatne menej.

Aby sme pochopili prečo majú niektorí ľudia kučeravé vlasy a iní hladké, musíme sa bližšie prizrieť tvaru týchto vlasov. Ak urobíme priečny rez kučeravým vlasom zistíme, že rovný vlas je v priereze oválny a kučeravý je z jednej strany sploštený.

spracoval: M. P.

Všetečné otázky o vlasoch a nechtoch - II. časť


line

Diskusia


forum 05.05.2008: admin, Diskusia k článku "Všetečné otázky o vlasoch a nechtoch - I. časť"
rightend