startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Osamostatnenie súrodencov

line

dospievanie
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Keď sú deti malé, je potrebné robiť s nimi veľa vecí spoločne. Spoločné obliekanie, kúpanie, papanie, spoločné ukladanie do postele v spoločnej detskej izbe. Aj keď všetky uvedené činnosti pomáhajú utužovať súrodenecký vzťah, raz príde čas, keď deti budú potrebovať súkromie a vlastnú izbu.
dvojickyO čase, kedy by súrodenci mali prestať so spoločným kúpaním, neexistuje medzi rodičmi jednoznačná zhoda. Sú rodičia, ktorým by spoločné kúpanie súrodencov nikdy ani na um nezišlo, iní by s oddeleným kúpaním prestali až vtedy, keď o to deti sami požiadajú. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že spoločné kúpanie súrodencov je prijateľné, pokiaľ sú deti v batolivom veku alebo nezačnú chodiť do školy. Dovtedy obyčajne aj tak vyrastú, takže sa spolu do priemernej vane ani nezmestia.

Kúpanie detí je vhodnou príležitosťou k posilňovaniu citovej väzby medzi súrodencami rovnako ako medzi rodičom a dieťaťom. Skúste preto tento čas využiť na:
  • rozprávanie sa o tom, čo dieťa počas dňa zažilo
  • prečítanie krátkej rozprávky alebo básničky
  • naučenie dieťaťa, ako si nastaviť primeranú teplotu vody

Čas na vlastnú izbu

Veľa súrodencov bez problémov dokáže bývať v spoločnej detskej izbe, ale s nástupom puberty, začínajú deti intenzívnejšie vnímať rozdiely medzi pohlaviami a tak je lepšie, keď má každý vlastné súkromie.

Oddelenie izieb môžete deťom uľahčiť niekoľkými spôsobmi:
  • pomôžete im s výzdobou vlastnej izby
  • pôjdete spoločne na nákup nového nábytku alebo doplnkov
  • pomôžete im zbaliť veci pred sťahovaním
  • v novej izbe usporiadate otvárací večierok
Hovorte s deťmi o rozdieloch medzi pohlaviami. Je dôležité, aby deti už od raného detstva vnímali svoje telo ako prirodzenú súčasť života a nie čosi, za čo sa treba hanbiť a skrývať to. Snažte sa na otázky o ľudskej sexualite odpovedať prirodzene a pri pomenúvaní pohlavných orgánov dajte od začiatku prednosť ich riadnemu pomenovaniu pred rôznymi eufenizmami. Naučte deti vážiť si vlastné telo a súkromie a dajte im najavo, že ste vždy pripravení odpovedať na ich otázky, prípadne pomôcť im nájsť odpoveď primeranú ich veku.

autor: M. P.Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.line

Diskusia


forum 30.09.2008: admin, Diskusia k článku "Osamostatnenie súrodencov"
rightend