startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Oneskorené medzníky vo vývoji

line

zdravie
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Vývojové medzníky sú často pre čerstvé mamičky zdrojom úzkosti. Na druhú stranu vývojové diagramy pomáhajú zhodnotiť, či sa vývoj dieťaťa uberá správnym smerom. V dnešnom článku chceme často predčasné obavy z oneskoreného plnenia určených cieľov rozptýliť.
Mama pri dietatku_tsp86509932Keď sa stane, že dieťa zdanlivo vynechá niektorý z dôležitých vývojových míľnikov, nemusíte hneď bežať k počítaču a pretriasať všetky svoje obavy cez internetový vyhľadávač. To čo je „normálne“ pri inom dieťati, nemusí platiť aj pre to Vaše. Všetci sme jedinečné osobnosti a vyrastáme v odlišnom prostredí. Mesačný sklz v obracaní sa na postieľke ešte nemusí znamenať katastrofu.

Prestaňte svoje dieťa neustále porovnávať s iným deťmi. Nikde nie je napísané, že časový sklz vo vývojových etapách má nejaký vplyv na neskoršie schopnosti alebo fyzické obmedzenia Vášho dieťaťa.

V krajných prípadoch neváhajte navštíviť detského lekára. Drobné zdržanie vývoja v jednej oblasti, ešte nie je dôvod na paniku, ale keď sa zídu dve komplikácie (napr: chyba koordinácie pohybu hlavičky a oneskorená mimika), to už je vážny dôvod na konzultácie s odborníkom. Rovnako aj viac ako mesačné zdržanie v ľubovoľnej oblasti vývoja.

Dôležité je zachovať pokoj! V prvých mesiacoch života ste to Vy, kto je pre svoje dieťa najväčšou oporou a čím viac pokoja bude dieťa cítiť od svojich rodičov, tým lepšie na tom bude.

autor: M. P.Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.line

Diskusia


forum 30.11.2006: admin, Diskusia k článku "Oneskorené medzníky vo vývoji"
rightend