startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Odstránenie slepého čreva

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Červovitý prívesok slepého čreva (appendix vermiformis) je zakrpateným, 6 - 10 milimetrov dlhým a 7 mm širokým výbežkom slepého čreva. Na rozdiel od hrubého čreva je apendix pokrytý súvislou vrstvou svaloviny, ktorej steny obsahujú lymfatické väzivo, takže tento orgán slúži ako lokálna mazivová uzlina.
laparoskopia_tsp86521071Apendicitída sa vyskytuje prevažne medzi 10. a 30. rokom života. Najčastejšia býva v detskom a mládežníckom veku, často ňou bývajú postihnuté aj tehotné ženy. Zápal slepého čreva je v cca 50 % najčastejšou príčinou náhlej brušnej príhody, ktorá si spravidla vyžiada chirurgický zákrok alebo prinajmenšom pozorovanie na chirurgickom oddelení. Chirurgické odstránenie slepého čreva v dôsledku akútnej infekcie alebo opuchu sa nazýva apendicitída. Neliečená je často životu nebezpečná, pretože už po prvom dni príznakov môže dôjsť k prasknutiu čreva a vyliatiu jeho obsahu do brušnej dutiny.

Prvými príznakmi zápalu slepého čreva bývajú väčšinou bolesti v okolí pupku a žalúdka, ktoré sa v priebehu niekoľkých hodín presunú do pravej časti podbrušia. K ďalším symptómom patria: nechutenstvo, nevoľnosť, zvracanie a veľmi často aj zápcha, zvýšená teplota alebo zrýchlený tep srdca (tachykardia), u tehotných žien alebo starších ľudí môže premiestnením červovitého prívesku dochádzať k bolestiam v pravej časti horného a stredného brucha.

Otvorená apendiktómia v posledných rokoch stále viac ustupuje laparoskopickej metóde, pri ktorej sa červovitý prívesok odstraňuje cez tri nepatrné rezy v brušnej dutine. Chirurgický zákrok tým ostáva priestorovo ohraničený a doba pobytu v nemocnici sa výrazne skracuje. Ďalšou výhodou tejto neinvazívnej metódy je, že predovšetkým v ranom štádiu zápalu môže byť využitá na diagnostiku aj terapiu súčasne.

Po prepustení z nemocnice sa odporúča nejaký čas dodržiavať diétu. Vylúčiť ťažké mastné a vyprážané jedlá, ryžu nahradiť varenými zemiakmi, vynechať strukoviny a pri príprave potravín uprednostňovať varenie, dusenie alebo pečenie.

spracoval: M. P.line

Diskusia


forum 03.09.2009: admin, Diskusia k článku "Odstránenie slepého čreva"
rightend