Odstránenie slepého čreva

zaujímavosti
Červovitý prívesok slepého čreva (appendix vermiformis) je zakrpateným, 6 - 10 milimetrov dlhým a 7 mm širokým výbežkom slepého čreva. Na rozdiel od hrubého čreva je apendix pokrytý súvislou vrstvou svaloviny, ktorej steny obsahujú lymfatické väzivo, takže tento orgán slúži ako lokálna mazivová uzlina.
Prvými príznakmi zápalu slepého čreva bývajú väčšinou bolesti v okolí pupku a žalúdka, ktoré sa v priebehu niekoľkých hodín presunú do pravej časti podbrušia. K ďalším symptómom patria: nechutenstvo, nevoľnosť, zvracanie a veľmi často aj zápcha, zvýšená teplota alebo zrýchlený tep srdca (tachykardia), u tehotných žien alebo starších ľudí môže premiestnením červovitého prívesku dochádzať k bolestiam v pravej časti horného a stredného brucha.
Otvorená apendiktómia v posledných rokoch stále viac ustupuje laparoskopickej metóde, pri ktorej sa červovitý prívesok odstraňuje cez tri nepatrné rezy v brušnej dutine. Chirurgický zákrok tým ostáva priestorovo ohraničený a doba pobytu v nemocnici sa výrazne skracuje. Ďalšou výhodou tejto neinvazívnej metódy je, že predovšetkým v ranom štádiu zápalu môže byť využitá na diagnostiku aj terapiu súčasne.
Po prepustení z nemocnice sa odporúča nejaký čas dodržiavať diétu. Vylúčiť ťažké mastné a vyprážané jedlá, ryžu nahradiť varenými zemiakmi, vynechať strukoviny a pri príprave potravín uprednostňovať varenie, dusenie alebo pečenie.
spracoval: M. P.