startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Obdobie prvých príkrmov

line

výživa




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Novopečená mamička si z pôrodnice odnáša svoje „malé šťastie“, s tým sa však nerozlučne spájajú prvé kroky starostlivosti. O prísun jedla je v štandardnom prípade postarané do 4. mesiaca v podobe materského mlieka. Čo však potom, keď prichádzajú na rad prvé príkrmy? To je otázka každej neskúsenej mamičky, ktorá začína nachádzať odpovede na neprebádané otázky.
-- PR článok --
MUDr. Šimovičová

Ovocie či zelenina?

Prvé mesiace rýchlo utekajú. Dovtedy je stravou bábätka výlučne materské mlieko. Neskôr prichádza obdobie prvých príkrmov. Je to jedna z najdiskutovanejších debát, kde mamičky neustále preberajú, čím je dobré začať, ako a prečo? Vo všeobecnosti sa odporúča zvoliť zelenina, pretože na ovocie si dieťa rýchlo navykne a nie je potom už ochotné papať zeleninu. Tejto teórii sa prikláňa aj pediatrička MUDr. Šimovičová: „Malo by sa začať zeleninou, ktorá nie je agresívna, a to je napríklad mrkva a zemiak. Z ovocia odporúčam raz za 7 - 10 dní pridávať nemliečnu stravu, ktorá je nová pre dieťa, aby si zvyklo na určitú chuť. Postupne môžete takto skúšať iný druh ovocia. Odporúčam ovocie, ktoré rastie v našich zemepisných šírkach, lebo sme na to geneticky vybavení a možnosť alergických reakcií je tak minimalizovaná. Je vhodné ošúpané strúhané jabĺčko i hruška alebo zmes týchto dvoch druhov ovocia. Dieťa by si malo odmalička zvykať na túto chuť, pretože ovocie je veľmi dôležitá zložka výživy. A to nielen pre obsiahnuté látky, ktoré spôsobujú dobré trávenie, ale deti nemajú potom ani problémy s obstipáciami (zápchou). Je preto dôležité dať dieťaťu ovocnú výživu ako príkrm do 1. roka, aby si zvyklo na túto chuť a vytvorilo si zdravý návyk. Je nesmierne dôležité, aby deti jedli ovocie každý deň. Nielen pre to, že pôsobí na tráviaci proces v čreve, ale samozrejme aj kvôli zásobovaniu organizmu čerstvým vitamínom C.“

Domáca výroba či kupované?

vyziva OVKOAsi najviac diskutovanou otázkou ostáva domáce verzus kupované výživy a pokrmy. Je vhodné pripravovať stravu dojčaťa doma alebo dôverovať kupovanej výžive? MUDr. Šimovičová zastáva názor, že ak mamička na výrobu používa ovocie a zeleninu vypestovanú z vlastnej záhradky a vie, ako je hnojená a pestovaná, môže si detskú výživu pripraviť aj doma. „Nebezpečná je prítomnosť dusičnanov, ktorá aj v malom množstve môže ohroziť zdravie dojčaťa. V mestských aglomeráciách by som určite ako pediater odporučila kupovanú výživu, lebo tam máte istotu, že výživa je bez prídavných látok, chemikálií a je bezpečná. Detská výživa dostupná v našich obchodoch vyhovuje prísnym požiadavkám, a preto je kvalitná a dobrá. Postup výroby, suroviny a zloženie sú veľmi prísne kontrolované. Zloženia sú často krát konzultované s lekármi a vznikajú aj na základe ich spolupráce ako je tomu napríklad u dojčenskej výživy Ovko,“ vysvetľuje MUDr. Šimovičová.

Lepok a mlieko

Neskôr prichádza na rad otázka zavádzania lepku či mlieka. Polemizuje sa, od ktorého veku dieťa vôbec lepok môže prijímať. Aj v tomto prípade sa pani doktorka vyjadruje, že lepok sa môže pridávať už po 1. polroku života. MUDr. Šimovičová: “Vtedy by mal byť tráviaci trakt dieťaťa už schopný takúto stravu stráviť. Môžu to byť napríklad piškótky, ktorých múka obsahuje lepok, keksíky alebo obilninové kaše.“

vnutro tvarohove A čo kravské mlieko? Je vôbec vhodné? Mnoho mamičiek má voči nemu výhrady. Najnovšie panuje názor, že kravské mlieko nie je vhodné pre človeka. MUDr. Šimovičová: „Kravské mlieko odporúčam zavádzať po dovŕšení 1. roku, kedy sa môže konzumovať kravské mlieko, ak sa jedná o zdravé dieťa a zdravých rodičov. Vhodné je kravské mlieko bežne dostupné v obchodoch. Výrobky z mlieka a všetku ostatnú stravu, ktorá nie je definovaná ako dojčenská, odporúčam pridávať až od 1. roku, pokiaľ je dieťa zdravé. Do 1. roku by malo dieťa jesť len to, čo je definované ako dojčenská strava. V dojčenskej strave je prikrmovanie u niektorých skupín detí, u ktorých je obohatenie nebielkovinovej zložky bielkovinou po 4. mesiaci života žiaduce napr. rýchlo rastúce deti, deti s deficitom vo výžive, pri zvýšenom metabolizme a iné. V takýchto prípadoch sa odporúčajú dojčenské tvarohové výživy alebo jogurtové druhy dojčenských výživ Ovko. Tvaroh je odtučnený a bielkoviny sú čiastočne denaturované, čo zlepšuje stráviteľnosť a znižuje alergicitu.“

Trendy v stravovaní dojčiat

Viac ako kedykoľvek predtým nastáva problém s mnohými informáciami, ktoré sa hrnú na rodičov z rôznych internetových stránok, z časopisov alebo z rád všelijakých alternatívnych liečiteľov. MUDr. Šimovičová preto zdôrazňuje, že sa treba riadiť radami pediatra, pretože každé dieťa je indivíduum, a to aj v závislosti od poznania zdravotnej genézy rodičov.

MUDr. Šimovičová
Pediater pre deti a dorast

rightend