startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

O detských vlasoch

line

bábätká
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Novorodenec môže prísť na svet so sotva viditeľnými jemnými chĺpkami alebo hustou šticou, tá sa však do niekoľkých týždňov stratí a na ich mieste narastie nová, farebne odlišná, pokrývka hlavy. Vlasy v prvých mesiacoch života nezriedka rastú aj po celom tele, ktoré tiež zakrátko zmizne.
babatko v ciapocke_tspAk je novorodencom dcérka, rodičia prirodzene chcú, aby sa ich dievčatko páčilo od prvého dňa. Roztomilé drobné vlasové doplnky predstavujú do dovŕšenia tretieho roku života zdravotné a bezpečnostné riziko, ktoré sa neoplatí podceňovať. Aj zdanlivo neškodnú čelenku do vlasov by malo dieťa nosiť len nakrátko (na fotenie) pod neustálym rodičovským dohľadom. Pre dospelého nepostrehnuteľný tlak čelenky alebo gumičky dokáže malému dieťaťu natrvalo deformovať hlávku alebo vyšklbnúť celý pramienok jemných, nie celkom zrelých, vláskov.

Približne tretina detí sa rodí prostovlasých. Táto vlastnosť je dedičná. Ak sme prišli na svet s hlavou ako koleno, privedieme tak na svet aj svoje deti. Obyčajne do prvých narodenín dieťatku opäť narastú husté kadere. Najmä pri dievčatkách sa čakanie môže zdať nekonečné. Niektoré bábätká môžu mať z jednostranného ležania na hlávke lysinku. Keď ju pobadáte u svojho bábätka, skúste mu hlavičku ukladať na opačnú stranu.

Vlasy najmenších stačí umývať jeden až dvakrát do týždňa jemnou masážou, detským šampónom. Niektorým deťom sa na lysej hlávke vytvorí takzvaná „čiapočka z kolísky“ (seboroická dermatitida), ktorá bábätku obyčajne neprekáža o to viac dráždi estetické oko rodiča. Pediater na ňu môže predpísať mastičku.

Klinická štúdia z Johns Hopkins University na skupine mamičiek ukázala, že ženy, ktoré počas tehotenstva pociťovali pálenie záhy, porodili deti s priemernou až nadpriemernou pokrývkou hlavy. Ženy, ktoré táto nepríjemnosť obišla, priviedli na svet prostovlasých potomkov.

spracoval: M. P.line

Diskusia


forum 08.08.2012: admin, Diskusia k článku "O detských vlasoch "
rightend