startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk

O čo sa zaujíma vaše dieťa?

line

nápady a aktivity
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Je tu škola a s ňou množstvo zaujímavých aktivít. Čas, ktorý majú deti k dispozícii mimo školského vyučovania zahŕňa v sebe možnosti, ktoré môžu poskytnúť nielen zábavu, ale i tvorivosť a kreativitu, ktorú deti k danému veku potrebujú.
deti a tanecRodič je spokojný, ak je spokojné dieťa. Uspokojiť dieťa však nie je zďaleka ľahké. Nejde len o potreby ošatenia, hmotného zabezpečenia či individuálnych potrieb. Za tým všetkým sa skrýva i potreba vnútorného presvedčenia, teda cesta, ktorou sa dieťa chce uberať. Za túto cestu sú momentálne zodpovední rodičia, ktorí si nie sú vždy plne vedomí tejto zodpovednosti. A tak okrem zabezpečenia a ochrany, ktorú rodičia deťom poskytujú, zodpovedajú i za talenty, ktoré dieťa dostalo. Ako sa k nim však dopátrať?

Čo zaujíma vaše dieťa?

U niektorých deti sa talent, resp. náklonnosť k určitému „druhu“ záujmovej činnosti, prejaví už v ranom detstve. U niektorých je to o čosi ťažšie. Rodič musí vypozorovať, resp. hľadať to, čomu by sa dieťa chcelo venovať. Niekedy nemusí inklinovať k umeniu, ani k žiadnemu športu. I napriek tomu je dobré nájsť čosi „vhodné“, čo by mu sadlo, teda záľubu, ktorá môže neskôr prerásť v koníček, ba v niektorých prípadoch i v životný smer.

Skúsme hľadať spoločne

Čo by sa ti páčilo robiť? Čomu by si sa chcel venovať? To by boli otázky, na ktoré by vaše dieťa len ťažko vedelo odpovedať. Dobrými pomocníkmi v hľadaní odpovedí na tieto otázky sú pani učiteľky v škôlke, príp. škole. Nezriedka sa stáva, že dieťa začne s nejakou záujmovou činnosťou už v predškolskom veku, najmä vtedy, ak sa rodič „rozhodne“, že dieťa bude kráčať v jeho šľapajách.

Tvorivá činnosť na hodinách výtvarnej či hudobnej výchovy môže vzbudiť záujem u žiakov prvého stupňa základnej školy. Učiteľ je častokrát prvým impulzom. Potom sa už dieťa rozvíja v záujmových krúžkoch školského klubu, alebo individuálne na ploche súkromných či štátnych umeleckých škôl.

Vzťah ku všetkému čo robí, by si malo dieťa vypestovať samo. Nemožno od päťročného dieťaťa očakávať, že dokáže postupovať takým tempom ako dvanásťročné dieťa. Niekedy sa stane, že dieťa prejde celým radom záujmových činnosti, kým nájde tú, ktorá mu sadne najlepšie.

Dieťa netreba nútiť

Nútiť dieťa do niečoho čo nechce, nemá význam. Dieťa sa musí rozhodnúť samo. I keď mu s výberom môžeme pomôcť, činnosť, ktorú sme mu vybrali, bude robiť samo! Niekedy sa stáva, že zápal pre danú činnosť časom pominie, to však neznamená, že dieťa krúžok, alebo tvorivú dielňu prestane navštevovať. Čas zvyčajne ukáže. A vtedy je skutočne lepšie trošku „pritlačiť“. Bolo by na škodu nechať to, v čom môže byť dieťa o pár rokov dobré. Veľa šťastia.

spracoval: Bibiána Želiskováline

Diskusia


forum 16.10.2008: admin, Diskusia k článku "O čo sa zaujíma vaše dieťa?"
rightend