startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Novorodenecké infekcie - I. časť

line

zdravie




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Väčšina novorodencov prichádza na svet celkom zdravá. Napriek tomu sa krátko po narodení môžu u niektorých prejaviť zdravotné ťažkosti, ktoré si vyžadujú testovanie a špecifickú liečbu. V období, keď sa imunitný systém ešte tvorí, je organizmus k určitým typom infekcie náchylnejší ako v neskoršom detskom veku.
babatko v ciapockeNovorodenecké infekcie mávajú často spoločné symptómy, ktorými sú predovšetkým - sťažené dýchanie, apatia, nízka alebo naopak zvýšená telesná teplota, neobvyklé vyrážky alebo zmena zafarbenia pokožky, precitlivenosť či neustály plač. Uvedené príznaky infekčného ochorenia sú znepokojujúce najmä u detí pred dovŕšením druhého mesiaca života.

K najbežnejším detským infekciám v období do jedného roka patria:

Streptokok skupiny B

patrí k bežným typom baktérii, ktoré spôsobujú rôzne typy novorodeneckých infekcií ako napríklad sepsa, pneumónia alebo meningitída. Keďže ich hlavným ložiskom býva vagína a konečník rodičky, baktéria sa na dieťa obyčajne prenesie počas pôrodu.

Listerióza

jej prenášačom je baktéria listeria monocitogenes. Jej zdrojom je voda a pôda, z ktorých sa baktéria šíri do zeleniny a ovocia. Zdrojom býva aj mäso a mliečne výrobky. Vo výnimočných prípadoch môže byť listerióza príčinou predčasného pôrodu.

Escherichia coli (E.Coli)

je ďalšou zo skupiny baktérií ohrozujúcich predovšetkým oslabených novorodencov. Tento typ baktérie nosíme v tele počas celého života. Hlavnými sprievodnými znakmi E. Coli sú apatické stavy a slabý sací reflex novorodenca.

Zápal mozgových blán (Meningitída)

je vážnou popôrodnou komplikáciou, ktorá predĺži pobyt novorodenca v nemocnici, často na jednotke intenzívnej starostlivosti. Symptómy tejto infekcie sa odlišujú prípad od prípadu a okrem už uvedených sa prejavujú aj žltačkou, hnačkou, vo výnimočných prípadoch aj zväčšením fontanel (mäkkých častí lebky novorodenca).

spracoval: M. P.



line

Diskusia


forum 23.04.2009: admin, Diskusia k článku "Novorodenecké infekcie - I. časť"
rightend