startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Nosenie detí v šatke

line

zaujímavosti




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Pre dnešné mamičky je samozrejmosťou detský kočiarik. Nosenie detí v šatke pritom bývalo ešte počas prvej československej republiky v chudobných oblastiach našej krajiny rovnako bežné. Veľa mamičiek sa k tomuto zabudnutému spôsobu nosenia detí zase vracia. Bezprostredný telesný kontakt je totiž vynikajúcou príležitosťou ako v prvých týždňoch a mesiacoch po narodení upevniť citové puto medzi matkou a dieťaťom.

dieta na rukach_tsprbss_20Z psychologického pohľadu je pozoruhodné, že v šatke nosené deti menej plačú, sú sebaistejšie a pozitívne motivované. Bezprostredný materinský kontakt je pre ne pozvaním k aktivite a skúmaniu okolia. Šatka im zároveň ponúka širší rozhľad v porovnaní s presunom v kočiariku. Aktívnejšie dieťa skôr hovorí a pokojnejšie spí. Všestranný pokrok môžeme pozorovať už pri deťoch, ktoré v šatke či popruhoch strávili približne 3 hodiny denne.

Nosenie posilňuje rovnováhu bábätka, zlepšuje jeho motorické schopnosti a pomáha mu privyknúť si na striedanie dňa a noci. K častým námietkam proti noseniu detí v šatke patrí obava z deformovania chrbtice. Prvým predpokladom pre efektívne nosenie dieťaťa je správny výber typu a spôsobu zviazania, primerané veku dieťaťa.

Najmenšie deti sa nosia v detskej šatke, ktorá sa dieťaťu dokonale prispôsobí. Staršie deti sa nosia v elastickej šatke, obľúbená je aj "klokanka", hoci veľa mamičiek v nej nosí príliš malé deti a neguje tak hlavný princíp nosenia detí - bezprostredný kontakt s telom matky. Naproti tomu správne uviazaná elastická šatka podopiera po celej dlžke chrbátik a hlavu dieťaťa, podporuje optimálnu polohu bedrových kĺbov (balenie naširoko) a v neposlednom rade tým uľahčuje samotné nosenie.

V správne uviazanej šatke dieťa nesedí, má len podopretý chrbát, ktorý sa narovnáva úmerne k silnejúcemu svalstvu podobne ako počas vnútromaternicového vývoja. Ak sa rozhodnete nosiť svojho drobčeka už od prvých týždňov, rýchlo si na jeho hmotnosť zvyknete. Pravidelným striedaním polôh sa vyhnete jednostrannému zaťaženiu vlastnej chrbtice a čo je najdôležitejšie, do nosenia sa môže zapojiť aj otecko.

Nosenie dieťaťa v šatke má pre mamičku veľa praktických výhod. Dve voľné ruky sú neoceniteľným pomocníkom pri domácich prácach, nakupovaní, cestovaní vo verejnej doprave, či aktívnom odpočinku. Deti nosené v šatke ocenia aj ten najmenší pohyb "nosiča". Ak šatku práve nepoužívate, môže vám poslúžiť aj ako podložka pri prezliekaní alebo prebaľovaní dieťaťa, prikrývka v autesadačke, tienidlo proti prudkému slnku alebo ako improvizovaná kolíska.

Ako dlho dieťa nosiť?

Jednoznačná odpoveď na túto otázku neexistuje. Záleží to od individuálnych potrieb a povahy dieťaťa. Dovoľme mu vyskúšať si čo najviac možností ako spoznávať svet. Z postieľky, "vajíčka" alebo kočiarika. Túžbu po nosení s vekom dieťa pomaly strieda túžba po samostatnosti. Šatka však môže poslúžiť aj v neskoršom veku ako prostriedok upokojenia pri bolesti zubov, návale hnevu alebo chorobe.

spracoval: M. P.



line

Diskusia


forum 27.07.2010: admin, Diskusia k článku "Nosenie detí v šatke"
rightend