startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Nočné pomočovanie, dôvod na plač? - II. časť

line

zdravie
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Je vaše dieťa staršie ako päť rokov a „nočné nehody“ nebývajú zvláštnosťou? Urobili ste všetko preto, aby postieľka bola suchá, no i napriek tomu prenasleduje dieťa smútok s pocitom viny z nočného pomočovania? Rozhodne nečakajte, kým dieťa z toho vyrastie. Je načase navštíviť lekára a hľadať príčinu nočného pomočovania.

dieta s mamou_03Ako zdiagnostikovať?

Diagnóza primárnej nočnej enurzie spočíva v odobratí kompletnej anamnézy, z fyzikálneho vyšetrenia dieťaťa a zrealizovaní vyšetrenia moču (jednorazového, zozbieraného za 3 hodiny alebo za 24 hodín), vyšetrenia krvi, sonografického vyšetrenia, vyšetrenia močového traktu (vyšetrenia v neurologickej, urologickej, psychologickej ambulancii).

Nočné pomočovanie sa dá účinne liečiť. Podstata liečby nočného pomočovania detí spočíva v napodobnení prirodzenej schopnosti organizmu regulovať množstvo nočného moču na normálne hodnoty.

K odstráneniu problému v nemalej miere prispievajú cviky na zlepšenie činnosti svalov močového mechúra a dolných močových ciest.

Motivujte deti pozitívne

Nočné pomočovanie má za následok strach, pocit zlyhania, menejcennosti. Stopy v detskej dušičke môžu ovpyvniť celkový ďalší vývoj dieťaťa. V žiadnom prípade dieťa netrestajte! Pozitívnou motiváciou môže byť zavedenie "zápisníčka" suchých (noc bez pomočenia) a mokrých nocí (noc s pomočením), do ktorého rodič spolu s dieťaťom zaznamenáva priebeh každej noci. Pre dieťa je najväčšou odmenou žlté usmiavajúce sa slniečko ako symbol noci bez nehody.

Nezabúdajte dieťa pochváliť

Dieťa potrebuje vašu podporu. Spoločným úsilím a trpezlivosťou docielite rýchlejšie odstránenie problému nočného pomočovania.

autor: Bibiána ŽeliskováČlánky na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.Nočné pomočovanie, dôvod na plač? - I. časť


line

Diskusia


forum 25.10.2007: admin, Diskusia k článku "Nočné pomočovanie, dôvod na plač? - II. časť"
rightend