startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Nočné pomočovanie, dôvod na plač? - I. časť

line

zdravie
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Je vaše dieťa staršie ako päť rokov a „nočné nehody“ nebývajú zvláštnosťou? Urobili ste všetko preto, aby postieľka bola suchá, no i napriek tomu prenasleduje dieťa smútok s pocitom viny z nočného pomočovania? Rozhodne nečakajte, kým dieťa z toho vyrastie. Je načase navštíviť lekára a hľadať príčinu nočného pomočovania.
Príčinou „chvíľkového“ pomočovania môže byť prechladnutie, reakcia dieťaťa na stresovú situáciu v rodine, či sťažená adaptácia v novom prostredí.

Ak chvíľkové pomočovanie naberá pravidelnosťou na intenzite (pretrváva dlhšie ako dva – tri mesiace), rozmýšľajte nad príčinou nočného pomočovania. V prvom rade urobte potrebné kroky k tomu, aby ste nočnému pomočovaniu predišli:
  • Obmedzte príjem tekutín na 1 - 2 hodiny pred spaním.
  • Dajte dieťa vymočiť krátko pred spaním, následne potom po hodine spánku.
  • Dodržiavajte potrebný pitný a spánkový režim.
Ak i napriek týmto opatreniam problém nočného pomočovania pretrváva, je potrebné hľadať príčinu primárnej nočnej enurzie, nočného pomočovania, u odborníka.

Primárna nočná enuréza, čiže nočné pomočovanie, je sociálne neprijateľné mimovoľné vyprázdňovanie močového mechúra u dieťaťa nad päť rokov, ktoré nie je spojené so žiadnou psychickou, či anatomickou alebo funkčnou anomáliou obličiek a močových ciest.

Príčiny pomočovania

Náš organizmus má schopnosť kontrolovať tvorbu moču a močenie. Táto schopnosť sa vyvíja postupne. Dieťa dokáže kontrolovať tvorbu a výdaj moču napr. cez deň (okolo tretieho roku života) a neskôr aj v noci. Tvorbu moču a jeho množstvo riadi dôležitá látka v organizme. U detí s problémom nočného pomočovania je v noci nedostatočná vlastná tvorba tejto dôležitej látky, čo má za následok preplnenie močového mechúra počas noci. Dieťa však nie je schopné zachytiť signály a prebudiť sa na močenie. Vlastnou vôľou tak nie je schopné ovplyniť, ani predísť nočnému pomočeniu.

Ďalšou príčinou nočného pomočovania môže byť infekcia či anatomická odchýlka močového mechúra, začínajúca cukrovka, problémy s hormónmi, či poruchy nervových spojení, ktoré informujú mozog o naplnení močového mechúra.

autor: Bibiána ŽeliskováČlánky na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.Nočné pomočovanie, dôvod na plač? - II. časť


line

Diskusia


forum 24.10.2007: admin, Diskusia k článku "Nočné pomočovanie, dôvod na plač? - I. časť"
rightend