startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Nepohrdnite jogurtom

line

výživa
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Jogurt je pre deti nielen pochúťkou, ale i zdraviu prospešnou potravinou. Dá sa konzumovať samostatne, ale tiež ponúka množstvo možností na kombináciu. Či je to kombinácia jogurtu s müsli s ovsenými vločkami, detskými piškótkami, medom alebo kompótovým či čerstvým ovocím, jeho chuť je nezameniteľná.
dievca pri jedleZaradiť jogurt do jedálnička je správne a pre deti zdraviu prospešné rozhodnutie. Jogurt je totiž dôležitým zdrojom vápnika a fosforu, nevyhnutného pre zdravie kostí a zubov. Obsahuje vitamín B2 (riboflavín), ktorý je potrebný na uvolňovanie energie zo živín a tiež vitamín B12, nevyhnutný pre zdravý nervový systém.

Medzi „najcennejšie vlastnosti“ jogurtu patrí schopnosť nahrádzať v čreve cenné baktérie, najčastejšie zničené antibiotickou liečbou. Preto je veľmi vhodné po liečbe antibiotikami konzumovať jogurty - napomáhajú totiž obnovovať normálnu črevnú flóru. Jogurty prinášajú úľavu i pri črevných ťažkostiach, hnačke či zápche, dokonca i pri otrave jedlom alebo syndróme dráždivého hrubého čreva. Predpokladá sa, že pomáhajú upravovať stav kože, majú schopnosť znižovať krvný cholesterol a tak v konečnom dôsledku podporujú imunitu. Udržiavaním bakteriálnej rovnováhy v hrubom čreve sú prevenciou proti rakovine hrubého čreva.

V dnešnej dobe sú na trhu jogurty s rôznou kalorickou hodnotou, ktorá sa pohybuje od 160 kcal v 150 g plnotučného jogurtu až po 61 kcal v rovnakom množstve jogurtu nízkotučného. Závisí to tiež od ochutenia ovocnou zložkou s cukrom alebo inými sladidlami. Obsah mliečneho tuku musí byť uvedený na obale. Niektoré jogurty sú na trhu označované ako „bio-jogurty“, čo znamená, že obsahujú mimoriadne zdravé kultúry, blahodárne pôsobiace na trávenie.

Jogurty sú vhodné i pre ľudí, ktorí potrebujú vápnik z mlieka, ale nemôžu ho piť pre zlú znášanlivosť laktózy. Jogurt sa vyrába inkubovaním pasterizovaného a homogenizovaného mlieka, ku ktorému sa pridávajú špeciálne bakteriálne kultúry. Práve tie majú schopnosť obnovovať črevnú flóru.

Ak teda nabudúce budete stáť pred regálom plným dobrôt, nezabudnite do svojho nákupného košíka priložiť i jogurt nielen pre deti, ale i pre seba.

spracovala: Bibiána Želiskováline

Diskusia


forum 10.04.2008: admin, Diskusia k článku "Nepohrdnite jogurtom"