startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Neplodnosť jedného z partnerov - II. časť

line

gynekológ
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Túžba po dieťatku je prirodzená pre muža, rovnako ako pre ženu. Nezriedka sa však stáva, že mladé manželské páry trápi neplodnosť. Príčiny môžu byť tak zo strany partnera, ako aj partnerky. Úlohou lekára je hľadať príčinu neschopnosti otehotnieť.
dieta s mamouNiekedy je zjavná príčina neplodnosti u mužov. Testy na overenie neplodnosti prichádzajú do úvahy vtedy, keď žena neoťarchavie ani po roku pravidelne opakovaných pohlavných stykov bez používania prostriedkov zabraňujúcim počatiu.

Príčiny mužskej neplodnosti môžu byť rôzne:
  • nevyvíjajú sa nijaké spermie,
  • spermie sú znetvorené,
  • spermie nie sú zrelé,
  • počet spermií je obmedzený a nestačí na oplodnenie vajíčka.
Všetky tieto dôvody neplodnosti môžu byť dôsledkom telesnej nerovnováhy - napríklad vyčerpania, stresu, poruchy prekrvenia semenníkov alebo nadsemenníkov. Poruchy prekrvenia sa napríklad často vyskytujú pri tuberkulóze semenníkov a nadsemenníkov alebo po mumpse. Tento stav však môže spôsobovať i hormonálna porucha. Pri niektorých ojedinelých ochoreniach, napr. pri chromozómových poruchách, dochádza k zníženej produkcii príslušných hormónov v podmozgovej žľaze. Spermie potom nedozrievajú a nie sú schopné normálnych funkcií. Okrem organických príčin existujú i poruchy plodnosti spôsobené účinkom olova a niektorých chemických látok. Príčinou môže byť i ožiarenie. Tieto všetky faktory spermie poškodzujú. K ďalším faktorom patrí tiež dlhodobý pobyt vo väčších výškach alebo v extrémne vysokých teplotách, pôsobenie škodlivín na pracovisku, nadmerná konzumácia liekov a alkoholu. Neplodnosť je v mnohých prípadoch podmienená i duševne. Partneri chcú mať spolu dieťa, no stačí, aby sa partner podvedome novej situácie obával a telo sa „bráni“ tým, že produkuje menej spermií, prípadne produkuje nepoužiteľné spermie.

Liečba neplodnosti mužov

Najskôr treba objaviť a liečiť organické príčiny. Pacient musí podstúpiť nielen celkové, ale aj hormonálne vyšetrenie, takisto mikroskopické vyšetrenie spermií a tkaniva semenníkov. Súčasťou vyšetrenia je aj rontgenologické vyšetrenie semenovodov.

Prevencia neplodnosti

Najlepšou prevenciou je odbúravanie stresu, zdravá strava, vyhýbanie sa alkoholu a liekom. Je nevyhnutné byť v dobrej fyzickej kondícii a duševnej pohode.

Kedy treba navštíviť lekára

Ak vás trápi bezdetnosť a vy neviete príčinu, je potrebné vyhľadať lekára. Príčina môže byť rovnako zo strany partnerky ako aj partnera.

spiace babatkoČo urobí lekár

Lekár potrebuje získať presné informácie o chorobách vyskytujúcich sa v rodine a o chorobách, ktoré pacient sám prekonal. Bude tiež potrebovať informácie o sexuálnom živote pacienta a o prípadných pohlavných chorobách. Ďalším krokom je laboratórne vyšetrenie spermy. Na základe výsledkov následne lekár určí užívanie hormónov alebo liekov zvyšujúcich pohyblivosť spermií, prípadne ich počet. Ak sú spermie v poriadku, musí sa vyšetriť plodnosť ženy. V prípade, že ani u jedného z partnerov sa neplodnosť nezistí, odovzdá lekár manželský pár do starostlivosti psychológa. Ten sa pokúsi odhaliť, či sa za neplodnosťou páru neskrývajú duševné príčiny.

Dôležitá je spolupráca

Pocit “teraz sa to musí konečne podariť“ vyvoláva stres. Nevyčítajte nič sebe ani partnerovi, mohlo by to uškodiť vášmu vzťahu. Najdôležitejšia je spolupráca. Z praxe poznáme veľa prípadov, keď sa neplodný pár so svojou situáciou celkom vyrovnal a po tomto duševnom upokojení partnerka čoskoro otehotnela.

spracovala: Bibiána Želisková

Neplodnosť jedného z partnerov - I. časť


line

Diskusia


forum 28.05.2008: admin, Diskusia k článku "Neplodnosť jedného z partnerov - II. časť"
rightend