startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Nechuť do jedla

line

zdravie
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

S nechuťou do jedla sa v detskom veku stretávame pomerne často. Príčiny sú rôzne. Dieťa nemá chuť do jedla pri rôznych ochoreniach tráviaceho traktu, pri chronických chorobách a pri chorobách spojených s horúčkou a hnačkou. Veľmi zle jedia deti s chronicky zväčšenými mandľami (krčnými aj nosnými), pri zápaloch prínosových dutín, močových ciest a obličiek.
dieta pri jedleNechuť do jedla sa však môže objaviť aj u celkom zdravých detí. Zvyčajne ide o nesprávne vyváženú stravu, alebo chybné stravovacie návyky, keď matka napr. nedodržiava dostatočne dlhé prestávky medzi kŕmením, príp. keď kŕmi dieťa veľmi dlho(viac ako pol hodiny).

Niekedy sa robia chyby vo výchove už v ranom detstve. Matky sa mylne domnievajú, že oproti dojčenskému veku batoľatá málo priberajú na váhe, preto im začnú stravu prilepšovať. Na desiatu im namiesto ovocia dajú praženicu, o dve hodiny neskôr plnotučný jogurt a potom ich nútia jesť obed. Dieťa samozrejme jedlo odmieta a matka mu zo strachu, aby neostalo hladné, dá všetko na čo má chuť.

U väčších celkom zdravých detí nechuť do jedla vzniká spravidla z výchovných dôvodov. Dôvodom k nechutenstvu môže byť stresujúce, nevyrovnané prostredie, v ktorom dieťa žije. Práve na toto je nutné zamerať svoju pozornosť, ak dieťa dlhodobo trpí nechutenstvom. Problémom môže byť psychika. Ak je podozrenie, že jadro problému je práve tu, nie je na škodu prijať pomoc psychológa.

Ak problém dlhodobo pretrváva

Pri problémoch s nechutenstvom je nutné hľadať príčinu. Po vyliečení chorôb či nejakej zdravotnej komplikácii sa zvyčajne chuť do jedla upraví. Keď sú príčinou nechutenstva výchovné problémy alebo zle usporiadaný denný program dieťaťa, treba vykonať nápravu, ktorá prinesie požadovaný účinok. Dieťa netreba nikdy do jedla nútiť. Nie všetky deti jedia rovnako. Niekedy nie je na škodu nechať dieťa trošku prehladnúť. A zo všetkého najdôležitejšie sú láskyplné vzťahy doma i medzi kamarátmi.

spracovala: Bibiána Želiskováline

Diskusia


forum 28.10.2008: admin, Diskusia k článku "Nechuť do jedla"
rightend