startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Nebojte sa novorodencov

line

bábätká
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Nebojte sa dotýkať mäkkých častí hlavičky (tiež nazývané fontanely) novorodenca. Keď sa dotýkate týchto miest, nemôžete tým nijako poškodiť mozog novorodenca. V skutočnosti sa dotýkate pevnej, aj keď mäkkej ochrannej blany, ktorá okrem iného robí detskú hlavičku pružnou tak, aby uľahčila príchod bábätka na svet.
BabatkoFontanely spiaceho bábätka pulzujú, čo patrí k normálnemu fungovaniu novorodeneckého obehového systému. Pretože fontanely spájajú tie časti lebky, ktoré ešte pevne nezrástli, sú na detskej hlavičke často viditeľné väčšie žily a cievy.

Netreba sa báť ani malého množstva krvi v plienkach novorodených dievčatiek. Počas tehotenstva môžu matkine hormonálne zmeny ovplyvniť aj plod a navodiť tak akúsi „mini menštruáciu“, ktorá v prvom týždni života novorodenca nie je ničím výnimočným.

Ani drobná jamka v hrudi novorodenca nemusí byť hneď príznakom srdcovej choroby. Hrudná kosť novorodenca sa skladá z troch častí a malá priehlbinka sa môže vytvoriť vo chvíli, keď sa posledná časť mierne prehne dozadu. Ako dieťa rastie a jeho brušné svaly postupne silnejú, kosti sa postupne sami narovnajú a priehlbinka sa stratí.

Jemné grganie po každom kŕmení. Novorodenci po dojčení často grgajú, materinské mlieko je totiž rýchlo stráviteľné. Nnovorodenci kŕmení z flašky negrgajú tak ľahko, ich črevám trvá dlhšie kým prijatú potravu strávia).

Neustále čkanie. Odborníci nedokážu presne určiť, prečo bábätká toľko čkajú. Jedna skupina tvrdí, že ide o chybu komunikácie medzi bránicou a mozgom, ale v každom prípade je čkanie bežnou súčasťou ranného detstva.

Detský plač je dôledkom ešte stále nevyvinutého nervového systému, ktorý sa ľahko vzruší a to je dôvod prečo novorodenci tak často plačú. Plač je tiež jediným prostriedkom, ako dať najalo svoje potreby. Aj keď sa to na pohľad môže zdať kruté, dieťaťu plač nijako neškodí.

Vyrážka podobná akné. Vďaka hormónom z tela matky mávajú novorodenci v období od dvoch týždňov do dvoch mesiacov vyrážku podobnú akné, ktorú stačí jemne čistiť bez použitia kozmetických prostriedkov.

Opuchnutý hrudník chlapčekov alebo dievčatiek. Rovnaký hormón, ktorý môže spôsobiť krvotok má na svedomí aj opuchy hrudníka. Aj keď taký opuch vyzerá hrozivo, je to len dočasný jav.

autor: M. P.Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.line

Diskusia


forum 25.01.2006: admin, Diskusia k článku "Nebojte sa novorodencov"
rightend