Nastrihnutie hrádze pri pôrode

tehotenstvo a pôrod
Epizitómia alebo tiež nastrihnutie priestoru medzi vagínou a konečníkom sa pri pôrode vykonáva v prípade, že je hlavička dieťatka príliš veľká a svalovina hrádze príliš stuhnutá a pri pôrode dieťaťa s veľkou hlavičkou hrozí roztrhnutie hrádze.
Je nastrihnutie hrádze vždy potrebné?
V niektorých prípadoch môže nastrihnutie hrádze urýchliť pôrod, uľahčiť jeho priebeh alebo zabrániť bolestivému roztrhnutia hrádze počas pôrodu. Pri väčšine pôrodov však lokálna masáž a správne vedenie pôrodu umožnia roztiahnuť panvové svaly rodičky natoľko, že epizotómia nie je potrebná.Nedávny lekársky výskum ukázal, že v minulosti sa aj v západnej Európe nastrihnutie hrádze preceňovalo s odôvodnením, že tento zákrok urýchľuje zotavenie po pôrode a zabraňuje spontánnemu pretrhnutiu hrádze. V skutočnosti si však zošívanie spontánne roztrhnutej hrádze vyžaduje menej stehov ako zošívanie po nastrihnutí.
Aké sú riziká epizitómie?
Dlhý čas sa verilo, že výhody nastrihnutia hrádze prevažujú nad rizikami. V súčasnosti sa tento názor pomaly mení a začínajú sa zohľadňovať aj viaceré riziká, ktoré so sebou táto chirurgická procedúra pre rodičku prináša:- roztrhnutie hrádze až k análnemu otvoru a nutnosť ďalšieho chirurgického zásahu,
- riziko prílišného krvácania,
- infekcia alebo opuchnutie,
- popôrodné bolesti,
- oslabenie panvového svalstva,
- inkontinencia moču a stolice,
- obmedzená možnosť pohlavného styku.
Ako sa vyhnúť nechcenému chirurgickému zákroku.
Existuje niekoľko spôsobov ako predísť nastrihnutiu hrádze. Vo veľkej miere záleží aj na ošetrujúcom personáli a konkrétnom zdravotnom stave budúcej mamičky. Medzi účinnú prevenciu nastrihnutia hrádze pri pôrode patria:Kegelove cviky - majú posilniť a natiahnuť panvové svaly, aby boli pri pôrode pružnejšie. Sťahovanie a uvoľňovanie vaginálnych svalov podobne ako pri zadržiavaní moču by malo trvať aspoň 10 sekúnd s 10 - 20 opakovaniami aspoň 3 krát denne.
Kontrolované tlačenie - pri pôrode môžete podľa pokynov pôrodnej sestry úplne uvoľniť panvové svaly a roztiahnuť kolená. Pomôcť vám môžu aj teplé obklady alebo gélové anestetikum, ktoré pomôže dieťatku vystrčiť hlavičku, aj zvyšok tela pod čo najmenším uhlom.
Na ceste k zotaveniu
Bez ohľadu na to, či ste podstúpili nastrihnutie hrádze, niekoľko týždňov po pôrode, bude pre vás určite nepríjemných. Je niekoľko riešení ako si ich uľahčiť:- 24 hodín po pôrode môžete použiť studené zábaly alebo teplé sedacie kúpele.
- Na citlivú oblasť môžete použiť aj masť z hamamelu virgínskeho.
- Na zlepšenie krvného obehu pomáhajú šetrné Kegelove cviky.
- Príjem dostatočného množstva tekutín riedi moč a jeho vylučovanie je potom menej bolestivé.
- Neobávajte sa pohybu. Čím skôr začnete chodiť, tým skôr vaše bolesti ustúpia.
spracoval: M. P.
Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.
