startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Nastrihnutie hrádze pri pôrode

line

tehotenstvo a pôrod
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Epizitómia alebo tiež nastrihnutie priestoru medzi vagínou a konečníkom sa pri pôrode vykonáva v prípade, že je hlavička dieťatka príliš veľká a svalovina hrádze príliš stuhnutá a pri pôrode dieťaťa s veľkou hlavičkou hrozí roztrhnutie hrádze.

zasivanie hradzeJe nastrihnutie hrádze vždy potrebné?

V niektorých prípadoch môže nastrihnutie hrádze urýchliť pôrod, uľahčiť jeho priebeh alebo zabrániť bolestivému roztrhnutia hrádze počas pôrodu. Pri väčšine pôrodov však lokálna masáž a správne vedenie pôrodu umožnia roztiahnuť panvové svaly rodičky natoľko, že epizotómia nie je potrebná.

Nedávny lekársky výskum ukázal, že v minulosti sa aj v západnej Európe nastrihnutie hrádze preceňovalo s odôvodnením, že tento zákrok urýchľuje zotavenie po pôrode a zabraňuje spontánnemu pretrhnutiu hrádze. V skutočnosti si však zošívanie spontánne roztrhnutej hrádze vyžaduje menej stehov ako zošívanie po nastrihnutí.

Aké sú riziká epizitómie?

Dlhý čas sa verilo, že výhody nastrihnutia hrádze prevažujú nad rizikami. V súčasnosti sa tento názor pomaly mení a začínajú sa zohľadňovať aj viaceré riziká, ktoré so sebou táto chirurgická procedúra pre rodičku prináša:
 • roztrhnutie hrádze až k análnemu otvoru a nutnosť ďalšieho chirurgického zásahu,
 • riziko prílišného krvácania,
 • infekcia alebo opuchnutie,
 • popôrodné bolesti,
 • oslabenie panvového svalstva,
 • inkontinencia moču a stolice,
 • obmedzená možnosť pohlavného styku.

Ako sa vyhnúť nechcenému chirurgickému zákroku.

Existuje niekoľko spôsobov ako predísť nastrihnutiu hrádze. Vo veľkej miere záleží aj na ošetrujúcom personáli a konkrétnom zdravotnom stave budúcej mamičky. Medzi účinnú prevenciu nastrihnutia hrádze pri pôrode patria:

Kegelove cviky - majú posilniť a natiahnuť panvové svaly, aby boli pri pôrode pružnejšie. Sťahovanie a uvoľňovanie vaginálnych svalov podobne ako pri zadržiavaní moču by malo trvať aspoň 10 sekúnd s 10 - 20 opakovaniami aspoň 3 krát denne.

tehotenstvo_03Prenatálna masáž hrádze - po súhlase ošetrujúceho lekára, by ste s prenatálnou masážou hrádze mali začať asi 6 týždňov pred plánovaným termínom pôrodu. Sadnite si na posteľ tak, aby ste si opreli chrbát, alebo si chodidlo oprite o čelo stoličky. Potom si prstami navlhčenými v oleji či géle polkruhovými pohybmi približne 5 minút masírujte dolnú časť vagíny (bližšie k chrbtu). Pri masáži by ste mali pocítiť mierne štípanie.

Kontrolované tlačenie - pri pôrode môžete podľa pokynov pôrodnej sestry úplne uvoľniť panvové svaly a roztiahnuť kolená. Pomôcť vám môžu aj teplé obklady alebo gélové anestetikum, ktoré pomôže dieťatku vystrčiť hlavičku, aj zvyšok tela pod čo najmenším uhlom.

Na ceste k zotaveniu

Bez ohľadu na to, či ste podstúpili nastrihnutie hrádze, niekoľko týždňov po pôrode, bude pre vás určite nepríjemných. Je niekoľko riešení ako si ich uľahčiť:
 • 24 hodín po pôrode môžete použiť studené zábaly alebo teplé sedacie kúpele.
 • Na citlivú oblasť môžete použiť aj masť z hamamelu virgínskeho.
 • Na zlepšenie krvného obehu pomáhajú šetrné Kegelove cviky.
 • Príjem dostatočného množstva tekutín riedi moč a jeho vylučovanie je potom menej bolestivé.
 • Neobávajte sa pohybu. Čím skôr začnete chodiť, tým skôr vaše bolesti ustúpia.

spracoval: M. P.


Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.


line

Diskusia


forum 13.12.2009: Vlocka, re: Diskusia k článku
forum 20.07.2009: admin, Diskusia k článku "Nastrihnutie hrádze pri pôrode"