startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Nástrahy letných horúčav

line

zdravie
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Možno sa nám to bude zdať zvláštne, ale i počas leta nás môže prekvapiť angína, hnačka či viróza rôzneho druhu. I keď sa nám zdá, že naše telo potrebuje ochladenie, nie vždy pozitívne príjme veľký teplotný rozdiel v podobe prijatých tekutí či zapnutej klimatizácie.
dcera s otcomNajčastejším dôvodom letného ochorenia býva podceňovanie vysoko zahriatého tela. Ak je nám príliš horúco, doprajeme si ľadový drink na "ex", k tomu pár mrazených výrobkov a rozohriaté telo má čo robiť. Najväčšie teplotné rozdiely však hrozia zapnutím klimatizácie. Tá na jednej strane zaručuje príjemné ochladenie, no v dôsledku studeného vzduchu častokrát nazbierame pár kýchnutí, ktoré sa citeľne prejavia práve v nasledujúcich dňoch. Ak telo vystavujeme príliš veľkému teplotnému rozdielu, má čo robiť, aby si udržalo prirodzenú obranyschopnosť pred choroboplodnými zárodkami. Podchladiť organizmus teda môže veľmi ľahko práve v čase letných horúčav.

Ochorieť pár dní pred dovolenkou môžeme i na podklade „zozbieraného“ vírusu. Preto je potrebné pestovať imunitu počas celého roka. Častokrát si myslíme, že práve slnko nás počas leta ochráni. Je pravdou, že slnečné lúče nám poskytujú energiu, ale neoplatí sa s nimi hazardovať. Vysušené sliznice sú živnou pôdou pre vírusy a choroboplodné zárodky, výsledkom ktorých môžu byť črevné ťažkosti spojené s hnačkou a vracaním, bolesti hlavy, pocit škrabania v hrdle, malátnosť. No i napriek tomu letné virózy stále podceňujeme.

Ak si teda leto „spestríme“ nepríjemnými bolesťami brucha či boľavým hrdlom, nezabúdajme, že i telo si žiada svoje. Neodopierajme mu to, čo mu právom patrí - riadnu dávku oddychu, ktorá bude osožná nielen pre telo ale i pre dušu.

autor: Bibiána Želiskováline

Diskusia


forum 21.08.2008: admin, Diskusia k článku "Nástrahy letných horúčav"
rightend