startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Prebádať svet

line

nápady a aktivity
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Prichádzajú na svet s plačom. Možno je v tom plači aj kúsok strachu zo sveta, ktorý ešte nepoznajú. A snáď ešte v perinke sa v nich rodí tá neprekonateľná chuť preskúmať a prebádať ten neuveriteľne veľký a záhadný svet, v ktorom sa odrazu nadýchli.
Mama s dietatomNajskôr iba nenápadne pozorujú ľudí okolo seba a chvíľkami medzi spánkom a papaním kontrolujú, či sú v bezpečí. Neskôr vynaložia všetko úsilie na to, aby dokázali prekonávať aspoň malé vzdialenosti a odhaliť tajomstvá ukryté za najbližším rohom. Postupne prichádza čas, kedy už naozaj nie je čo objaviť v najbližšom okolí. A oni krôčik po krôčiku pochopia princípy pevnej chôdze a možnosť poznania sa pre nich stáva neobmedzenou.

Deti prejavujú svoju povahu už od narodenia. Niektoré sú neposedné, neustále niekde pobehujú, poskakujú a potrebujú sa pohybovať v priestore. Iné dokážu presedieť hodiny na jednom mieste a skúmať, čo všetko by mohli dokázať s jedinou hračkou. Všímajte si záujmy Vašich detí už od útleho detstva. Mnohé radi kreslia, spievajú, tancujú alebo cvičia. Iné deti priam magicky priťahuje obrázková knižka, ďalšie so zatajeným dychom absolvujú s rodičmi prechádzky v prírode. Dieťa môže inklinovať k nejakej aktivite, no jeho záujem o činnosť postupom času a objavovaním nových činností upadne do zabudnutia. No tento záujem môže aj pretrvať a ďalším rozvojom a zdokonaľovaním môžete v dieťati objaviť talent pre určitú činnosť.

Základné školy organizujú pre svojich žiakov rôzne mimoškolské aktivity a záujmové krúžky. Zvedavosť detí im neraz diktuje vybrať si ich čo najviac. Ešte stále objavujú svet okolo seba a majú pocit, že veľa aktivít im zabezpečí aj veľa nových poznatkov. A v neposlednom rade určite očakávajú aj veľa zábavy. Tu nastáva priestor pre rodičov, ktorí musia zhodnotiť prípadné nadanie svojho drobca na určitú činnosť, či vzťah k nejakej aktivite. Na základe takejto úvahy a so zreteľom na výsledky dosahované v škole, dieťa usmernia a poradia mu pri výbere záujmového krúžku.

Tenisova raketaMimoškolská činnosť a záujmové krúžky detí sa dajú rozdeliť na dva druhy:
  1. činnosť zameraná na výkon – tu sa dieťa neustále niečo učí a zdokonaľuje sa a v konečnom dôsledku musí nejakým spôsobom svoj výkon aj prezentovať. Ide napr. o rôzne druhy športu, spev, hru na hudobný nástroj, či výučbu cudzieho jazyka
  2. činnosť zameraná na zmysluplné trávenie voľného času – deti sa zaoberajú aktivitami, ktoré ich zaujímajú, ale nie sú podrobované žiadnym testom či hodnoteniu.
Zrýchlený spôsob života ovplyvňuje aj Vašich potomkov, ale tí sa mu dokážu hravo prispôsobovať. Záujmová činnosť detí je v poriadku, ak ju berú ako záľubu a robí im radosť. Problém môže vzniknúť v prípade, že aktivita je pre ne povinnosťou a záťažou. To sa môže stať vtedy, ak dieťa samotné o nejaký krúžok nemá vôbec záujem, ale navštevuje ho pod nátlakom. Či už rodičov alebo niekoho iného zo svojho okolia. Hoci niekedy je dobré dieťa „postrčiť“ do činnosti, o ktorej si napr. rodičia alebo učiteľia myslia, že má vlohy, nadanie alebo predpoklady v danej činnosti dosiahnuť nejaký úspech. Zároveň však treba pozorne sledovať, či dieťa takáto aktivita naozaj baví a robí ju s radosťou, alebo ho zbytočne umára a vysiľuje.

Mimoškolská aktivita nesmie dieťa zaťažovať natoľko, aby negatívne ovplyvnili jeho výsledky v škole. Ak žiak navštevuje dva razy do týždňa krúžok, ktorého činnosť je zameraná na výkon, je táto aktivita dostatočným naplnením jeho voľného času. Ďalšiu účasť na iných aktivitách musia rodičia zvážiť v závislosti od výsledkov dosahovaných v škole. Najmä žiaci vyšších ročníkov už majú pomerne zložité učivo jednotlivých predmetov. Nie je ani úplne vhodné, aby malo dieťa na každé popoludnie naplánovanú nejakú aktivitu a nezostával mu priestor na popoludnie strávené podľa vlastných predstáv. Aj organizácia voľného času je činnosť, ktorú dieťa musí zvládnuť. Možno práve zvládnutie tejto činnosti ho môže uchrániť pred skĺznutím do života s cigaretami, alkoholom a drogami.

Rešpektujte snahu detí prebádať celý svet a pomôžte im objavovať možnosti, ktoré im život poskytuje.

autor: Janka Humlováline

Diskusia


forum 18.01.2006: admin, Diskusia k článku "Prebádať svet"