startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Najčastejšie chyby pri dopravnej nehode

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Nikto z nás sa netúži stať účastníkom dopravnej nehody. Či už ste vinníkom kolízie vy alebo niekto iný.
-- PR článok --

autonehoda

Takáto udalosť dokáže zamávať aj so silnejšími povahami. Práve v takejto situácii vás chráni vaše poistenie auta, no aj to má svoje pravidlá. Ako sa po dopravnej nehode zachováte, rozhoduje o tom, či budete mať nárok na poistné plnenie. Preto sme pre vás spísali prehľad najčastejších chýb, ktoré vodiči robia v takejto situácii.Útek z miesta nehody

Bez ohľadu na to, či ste na parkovisku niekomu oškreli lak alebo ste spôsobili vážnejšiu nehodu na ceste, z miesta dopravnej nehody nikdy neutekajte. Ak by sa pri zrážke niekto zranil a vy by ste ešte k tomu utiekli, takéto konanie by bolo považované za trestný čin. Pri malých nehodách je pravdepodobné, že vás niekto videl alebo celú udalosť zachytila bezpečnostná kamera. Preto je vždy najlepšie komunikovať a snažiť sa dohodnúť s ďalším účastníkom nehody. Ak sa udalosť stala na parkovisku, vznikla väčšia škoda a druhý vodič pri svojom aute nie je, zavolajte políciu. Pre menšom buchnutí ale oškretí nechajte za stieračmi lístok s vašimi kontaktnými údajmi.

Podcenenie zdravotného stavu

Pri nehode sa môžete udrieť alebo zraniť a zároveň ostať v šoku. Vtedy sa vám môže zdať, že to nič nebolo a ste v poriadku. Mnohé zranenia, napríklad vnútorné krvácanie alebo narazenie krčnej chrbtice, sa nemusia prejaviť hneď. Ak máte čo len najmenšie podozrenie, že by ste mohli byť zranený, privolajte záchrannú službu. Hazardovať so zdravím nikdy nie je správne. To isté platí aj v prípade, keď máte podozrenie, že druhý účastník nehody by mohol byť zranený.

Nesprávne vypísanie Správy o nehode

Pri uzatvorení povinného zmluvného poistenia dostanete od poisťovne aj tlačivo Správa o nehode, ktoré majte odložené v aute. Po nehode je potrebné toto tlačivo spísať čitateľne a tak, aby obsahovalo popis nehody a tiež kontaktné údaje jednotlivých účastníkov. Vo všeobecnosti sa odporúča nespoliehať na sľub druhého vodiča, že Správu o nehode vypíšete inokedy. Najlepšie je vypísať tlačivo okamžite a dbajte na to, aby ho podpísali obaja zúčastnení vodiči. Ak tento Záznam o nehode nemá k dispozícii ani jeden z vodičov, zavolajte políciu, ktorá s vami spíše priebeh nehody.

Nedodržanie pokynov od asistenčnej služby

Neviete si po nehode rady? Zavolajte na asistenčnú službu vašej poisťovne, ktorá vám poradí, ako postupovať. Aj to však môže byť kameňom úrazu, ak následne nedodržíte jej pokyny. Radí vám asistenčná služba spísať Správu o nehode, ale vy sa radšej necháte druhým vodičom presvedčiť, že sa dohodnete? Vyplatiť sa vám to nemusí. Myslite na to, že asistenčná služba je tu na to, aby vám pomohla a dokáže vás spoľahlivo previesť celý procesom, aby boli splnené všetky podmienky pre následné poskytnutie poistného plnenia z poisťovne.

Dopustenie sa trestného činu pytliactva

V blízkosti našich ciest, najmä mimo mesta je bežné, že sa popri vozovke potuluje divá zver. Potom stačí už len malý moment, keď vodič nestihne zareagovať a zver zrazí. V takom prípade je veľmi dôležité zavolať políciu, ktorá kontaktuje správcu lesného revíru. V žiadnom prípade zrazenú zver neberte so sebou domov. Takýto čin by bol považovaný za pytliactvo. Pri zrážkach so zverou je bežné, že sa poškodí aj vozidlo. Vtedy sa môžete spoľahnúť na vaše PZP, v rámci ktorého si môžete uzatvoriť pripoistenie stretu so zverou, ktoré vám zaručí nárok na náhradu takto vzniknutej škody. Preto nezabudnite vyhotoviť fotografie z miesta nehody a predložiť ich poisťovni.

Neprivolanie polície

Nie ste si istý, či máte k nehode privolať aj políciu? Asistenčná služba vám bude vedieť poradiť. Vo všeobecnosti platí, že pri menšej škodovej udalosti políciu privolať netreba. Zrazenie divej zveri, alkohol za volantom, zranenie iného účastníka nehody alebo vznik škody, ktorá presahuje hodnotu 3990 €, patria medzi najčastejšie dôvody pre privolanie polície.

Nenahlásenie poistnej udalosti

Po havárií je potrebné dodržať postup pri dopravnej nehode. Nezabudnite na to, že túto udalosť musíte oznámiť vašej poisťovni, a to do 15 dní odo dňa, kedy k nehode došlo. Ak sa poistná udalosť stala v zahraničí, vašu poisťovňu musíte upovedomiť do 30 dní. Nehodu môžete nahlásiť telefonicky, osobne, prostredníctvom online formulára alebo písomne. Nezabudnite priložiť aj vypísanú a oboma účastníkmi podpísanú Správu o nehode.
rightend