startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Na maliny, černice...

line

zdravie
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

V rozprávkach si často na malinách pochutnávajú medvede. Ale maliny zachutia zaiste i tým najmenším. Čo tak vybrať sa do lesa? Napríklad na maliny, černice...

ceresne_tsp106596139Čo všetko vieme o malinách

Maliny sú bohatým zdrojom vitamínu C. Ten napomáha vstrebávaniu železa z potravy, prispieva k udržaniu zdravej kože, kostí a zubov a navyše urýchľuje proces hojenia. Maliny však okrem vitamínu C obsahujú aj vitamín E, kyselinu listovú a vlákninu. Najväčší pomer týchto zdraviu prospešných látok je však v čerstvých malinách, zaváraním sa ich hodnota znižuje.

Fantastická je malinová šťava. Tá organizmus prečisťuje, detoxikuje a zmierňuje zápaly močového mechúra. Používa sa ako prostriedok na zníženie horúčky. Maliny sú prospešné pri problémoch s hnačkou, poruchách trávenia a reumatizme. Z malín sa dá vykúzliť všeličo. Napríklad dobrý malinový džem, malinová dreň ale i taký malinový ocot. Že ste o ňom ešte nepočuli? Malinový ocot je fantastický na kloktanie hrdla. Pridáva sa tiež do rôznych sirupov proti kašľu. Pripravíme si ho tak, že 500 g malín naložíme na dva týždne do vínneho octu a potom scedíme.

Čaj z malinových listov sa po stáročia užíval ako všeobecné tonikum ženských pohlavných orgánov. Predpokladá sa, že posilňuje a tonizuje svalstvo maternice a podporuje pôrodné sťahy. Ak sa pravidelne užíva v posledných troch mesiacoch ťarchavosti, môže znížiť riziko závažného krvácania v priebehu pôrodu, skrátiť čas pôrodných bolestí a celkovo pôrod uľahčiť. Neodporúča sa však užívať v počiatočnom štádiu ťarchavosti, pretože u niektorých žien môže vyvolať kontrakcie, ba dokonca spôsobiť potrat. Ak sa čaj z malinových listov užíva niekoľko dní pred menštruáciou, môže zmierňovať menštruačné bolesti. Je vhodný i pre batoľatá a deti. Toľko účinku z „obyčajných“ malín. Kto by to bol povedal.

Cestou do lesa

Keď sa vyberieme do lesa, môžeme natrafiť i na černice. Tie sú tiež užitočným zdrojom vitamínu C, nápomocným v boji proti infekciám. Černicová šťava je vynikajúcim a všestranne povzbudzujúcim nápojom. Energiu dodáva vďaka sacharidom, je bohatá na bioflavonoidy a navyše obsahuje vlákninu a kyselinu listovú. Na černice si však musia dávať pozor všetci tí, ktorí „neznášajú“ acylpirín. Obsahujú totiž salicylan - prírodnú látku podobnú acylpyrínu, ktorá vyvoláva reakciu. Čaj z černicových listov lieči hnačku a používa sa ako prostriedok proti hromadeniu krvi a na povzbudenie žalúdočnej činnosti. Ak práve dnes nemáte čo robiť, vyberte sa do lesa. Veď medvede sa s vami určite radi o maliny a černice podelia.

spracovala: Bibiána Želiskováline

Diskusia


forum 01.08.2008: admin, Diskusia k článku "Na maliny, černice..."
rightend